Laborky.cz vznikly v roce 2008 jako centrum pro nadané studenty, kteří díky vědomostem dráždili některé vyučující, protože vyrušovali.
Na počátku jsme si hodně hráli s kapalným dusíkem a supravodiči - ten dusík nám zůstal dodnes - supravodiče už máme vyřešené, tak jsou v regálu a vyndaváme je na různé ukázky.
Z jara, v roce 2011, jsme začali spolupracovat s Českou televizí na pořadu Zázraky přírody. Prvním pokusem, který jsme pro pořad připravili byla naše ohnivá trubka a druhý pokus byla pomalá krystalizace octanu. Tu dokonale připravil Prochy, jeden ze zakládajících členů. Jeden z obřích pokusů bylo i naše Největší vzduchové dělo. Dokument o tom, jak vzniklo, najdete na našem Youtube.
Jasně, kdo byl vlastně na počátku? Hlavní osobou, která to celé rozjela v roce 2008, byl ředitel školy RNDr. Milan Dundr, CSc.. Ti dva otravové byli Martin Prochy Procházka a Martin Greeny Grunwald. Krtek se k Laborkám přifařil hned na začátku roku 2009.
Jakmile se po škole rozkřiklo, že je ve škole pár šílenců s kapalným dusíkem, začali se přidávat další nadšenci. Zuzka, Honza, Pavel, Markéta, Matys, Mára, Komajz, Diviš, Michal, Petey, Bárty... Seznam všech lidiček, kteří jsou nebo prošli Laborkama, je fakt dlouhej.
V roce 2010 jsme vyrazili na třídenní vědecký zájezd do CERNu. Reportáž najdete v archivu. V tomto roce jsme také získali cenu České fyzikální společnosti za popularizaci fyziky.
Skupinka ve složení Minikrtek Matys, Mára, Komajz a Bárty vyhrála v roce 2012 Zlatý oříšek.
Každý rok jezdíme na Festival rekordů do Pelhřimova, kde zapisujeme nový český rekord, máme jich přes 40.
Od roku 2011 pořádáme na naší škole pravidelně Noc vědců.
V roce 2012 jsme vyhráli obě hlavní ceny FILMFESTu MFF CUNI v Praze, zkoumali jsme listonohy,
V roce 2013 a 2014 jsme spolupořádali cestu do stratosféry - Stratocaching...
V roce 2014 jsme měli ukázku pokusů v Techmanii Plzeň, vystupovali jsme na Olympijské vesnici v Praze...
V roce 2015 jsme na Václavském náměstí křtili Českou knihu rekordů, vystupovali jsme na Dnu otevřených dveří České televize, dělali jsme po kusy pro E.O.N Ekologická Oskar...
Rok 2016 byl ve znamení rozjezdu projektu Ptáci online, pořádali jsme ukázky pro mateřské školky, vystupovali jsme např. na oslavách 60. výročí Dětského domova Ledce...
V roce 2017 byla největší událostí svatba Pavla R. Pavel dostal od Laborek labuť z kolotoče a slíbil, že sní přejede Bajkal. Ale jak stárne, zapomíná a asi na to nedojde. Také jsme se zúčastnili soutěže Techsoft a poslali jsme náš vzkaz v rámci mise na Mars - INSIGHT. Velmi zajímavou akcí byl CERN MASTERCLASSIS, kdy jsme hledali v datech z CERNu Higgsův boson.
V letech 2017 – 2020 jsme spolupracovali na projektu Republiková síť Laborky.cz při Gymnáziu v Slaném, jehož cílem byla příprava pedagogů z celé republiky na badatelsky orientovanou výuku.
Rok 2018 začal uspořádáním pokusů při Tříkrálovém večeru pojišťovny Allianz, ukázkou pokusů na Integrované škole ve Slaném, rozjeli jsme Experiment Pařez, ale hlavně vyhráli jsem první pražský MAKER FAIRE 2018!!!!!!
V roce 2019
Rok 2020 a 2021 byl ve znamení celosvětové pandemie COVID19. V březnu 2020 byly uzavřeny školy a tím se komplikovala i činnost Laborek.cz. Hned na počátku jsem pro Českou televizi namíchali prvních 200 litrů dezinfekce pro jejich zpravodajské štáby. Začali jsme na všech 3D tiskárnách tisknout ochranné štíty, vždy část Laborek míchala dezinfekci a část tiskla a kompletovala ochranné štíty. Ve spolupráci s Městem Slaný jsme celkově namíchali pro místní organizace, hasiče, městskou policii a nemocnici celkem 6.600 litrů dezinfekce. Scházeli jsme se jen v omezených počtech a pořád jsme se testovali, testovali a testovali.
Po této fakt nedobré době jsme se s nadšením vrhli do další etapy fungování Laborek...
Koncem roku 2021 jsme se pustili do experimentů pro ISS - mezinárodní vesmírnou stanici.
To už si ale přečtete na našem facebooku a webu.
Laborky.cz v době koronavirové krize
Město Slaný bylo pandemií nemoci Covid 19 mimořádně těžce postiženo a překonání této závažné situace bylo dosaženo především díky obětavosti lékařů a zdravotních sester slánské městské nemocnice a skvěle zorganizovanému očkovacímu centru.
Svůj podíl na překonání této regionální pandemické krize měli ale také členové Laborek.cz, kteří od začátku školního roku prováděli v budově GVBT preventivní měření příchozích pomocí termokamery FLIR, dále připravovali dezinfekční roztoky (celkem 6600 litrů) a zhotovili 700 ks ochranných štítů a 3200 ks pásků na ochranné roušky a přibližně 2000 roušek.
Tato činnost Laborek cz. byla pozitivně oceněna vedením města i slánskou veřejností.