Před zahájením
Začalo to pro nás před čtyřmi roky. Náš nultý ročník Noci vědců 2011 na zkoušku, pak již oficiálně v letech 2012 a 2013. Každý rok znamenal rozšíření akce do dalších prostor školy a letos poprvé mohu s klidem prohlásit, že Nocí vědců žila celá škola. Ale jak je mým zvykem, vrátím se kousek v čase zpět a začnu hezky od začátku.

Když praotec Čech dorazil na horu Říp, je již podle našich poznatků celkem jisté, že s ním šlo i pár nadšenců pro přírodní vědy.A právě potomci těchto pravědců se jisto jistě po čase usadili i u nás ve Slaném. A v současnosti jejich praprapra...vnuci pořádají Noc vědců na našem gymnáziu ve Slaném.
Jakmile nás vloni po Noci vědců opustila chandra z úklidu po Noci vědců a převládlo nadšení z té skvělé akce nejen pro slaňáky, bylo rozhodnuto o zopakování i v roce 2014. V této době jsme ještě nětušili, co nás čeká za nepříjemnost. Od letošního ledna jsme lehce nesměle vypouštěli nápady, co a jak vylepšit na Noci vědců 2014. Plány byly velkolepé, protože je pravdou, že jsme vloni nasadili celkem vysokou laťku. Sprcha přišla v druhé polovině školního roku, kdy jsme byli informováni, že letos a ani v roce 2015 nedostane ČR díky nějaké chybě v žádosti o dotaci EU na Noc vědců ani korunu - vlastně EURo. I když jsme byli osloveni s tím, že můžeme tyto dva ročníky vynechat, ani nás to nenapadlo. Dalo nám velkou práci se do této akce jako jediná střední škola v EU zapojit a jen tak to vzdát, to není vlastnost ani Laborek, ani naší školy.
Samotné plánování proto probíhalo dál, jako by se nic nedělo. Nejprve bylo nutné zvolit hlavní přednášku. Volba byla celkem jasná. Po loňské super přednášce Ing. Dany Drábové to musíme směrovat někam výš. A kam výš než do stratosféry, do které Laborky doletěly spolu s o.s. Žádná věda díky projektu STRATOCACHING, kterého jsou Laborky jedním ze zakládajících členů. A protože se letos letí do stratosféry 25.10.2014 již podruhé, téma hlavní přednášky bylo jasné - STRATOCACHING 2014 aneb Aula patří stratosféře.
Také jsme se rozhodli poprvé letos zapojit do Noci vědců přírodovědný kroužek Zkoumálek, který je financován z projektu Cestou přírodovědných a technických oborů napříč Středočeským krajem a který probíhá na naší škole již druhým rokem.
Již několik let se kamarádíme z Gymnáziem Bruntál, respektive s jejich kroužkem přírodovědců, a tak nás napadlo je pozvat jako vystupující hosty k nám na Noc vědců. A že to byla správná volba se dočtete dál. A jako další tahák večera nás napadlo oslovit "velkého kamaráda Laborek.cz" Vláďu Kořena - moderátora Zázraků přírody a tvář Stratocachingu 2014. Dokonce se nám ho podařilo ukecat k absolvování nebezpečného pokusu o nový rekord.
Přípravy na Noc vědců vyvrcholily jako již každý rok na přelomu čtvrteční noci a pátečního rána.
Když jsme s Pavlem v pátek v poledne zavírali desky s většinou odškrtaných úkolů, dalo se i občas něčemu zasmát.
Třeba tomu, že projektory do Řídícího střediska letu dorazily teprve před chvílí.
Co bylo ještě vtipnější - Vláďa Kořen volal, že si dcera při tělocviku pochroumala ruku, a že ještě musí absolvovat
nemocnici, tudíž bude mít lehké zpoždění. A najednou tu bylo oněch 18:00 - čas začátku naší Noci vědců!

  • Zahajovací proslov ředitele školy,
  • pozdrav PaedDr. Pavla Schneidera, vedoucího Odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Středočeského kraje , 
  • telefonát Vláďovi do auta se zjištěním, že již vyjíždí z Prahy u letiště,
  • první zkouška pokusu o zavěšení člověka na 1000 lidských vlasech - hlavního aktéra dočasně zastoupil Pavel,
  • vyděšení - popraskalo pár vlasů,
  • telefon od Vládi, že je ve dvoře školy,
  • akční běh směrem k čekajícím návštěvníkům,
  • pár historek o vláďových bouračkách, dokonce jedna z posledních ze Slaného po natáčení před školou,
  • pokus o rekord Zavěšení Vladimíra Kořena na 1000 lidských vlasů

a pak již hurá do školy.
V suterénu chytala návštěvníky Bártyho laserová past, v přízemí jste mohli absolvovat pokusy s vlastním tělem, změřit si sílu vašich vlasů, zahrát si robo ping-pong, nebo navštívit Řídící středisko letu, první patro patřilo našemu digitálnímu pískovišti Sandystation, které vymyslel Robert Eckstein a pro které Laborky.cz vymýšlejí nápady na výukové programy,Zkoumálkům, Laborkám.cz a Stezce malého vědce. Druhé patro obsadila prezentace rekordního machova vlnostroje, velkého newtonova kyvadla a jejich historických (cca 100 let starých) předchůdců ze sbírek fyzikálního kabinetu, našli jste zde také tradiční Továrnu Laborek, kde se tentokrát stavěly lihové rakety a na druhé straně patra si je na Zkušební střelnici Laborek mohli návštěvníci odpálit. Aula se přesunula do stratosféry. Vladimír Kořen tu moderoval přednášku STRATOCACHING 2014, kterou organizovalo o.s. Žádná věda. Díky tomuto sdružení, kterého jsou Laborky.cz také členem, jste se mohli seznámit nejen s historií aerologie, ale i s nejmodernější technikou přenosu obrazu, s úspěchy radioamatérů, s velmi zajímavým typem geocache, s designem, s technologií 3D tisku a s úvodem do programování.
Půlka třetího patra patřila tradičně biologii, kde jste mohli zhlédnout naše inovované tropické motýlárium plné exotických létajících krasavců, prozkoumali jste buňky pod mikroskopem, viděli jste ukázku našeho nového projektu Včely na terase a ukázku krásných brouků v podání dvorního laborkového elektrikáře Petra. Druhou polovinu patra obsadili naši hosté - Drsná parta z drsného kraje - parta z Gymnázia Bruntál pod vedením prof. Jarmily Lázničkové a tří jejích kolegů. Celkem z Bruntálu dorazila skupina čítající 40 nadšenců, kteří vás bavili pokusy po celou noc.
Velmi oceňuji, jak dokonale připraveni dorazili. Své škole a profesorům neudělali ostudu a bruntálské gymnázium na tuto partu může být pyšné.
Za jejich pomoc na naší akci jsme jim připravili na sobotní odpoledne promítaní našich filmů, blok pokusů a fundovaný výklad Prochyho na téma Chemoluminiscence. Pro nás tak Noc vědců vlastně nekončila páteční půlnocí, ale až sobotním večerem.
Na tomto místě chci poděkovat Vám navštěvníkům za projevovaný zájem a slušné chování, Vám organizátorům za profesionální výkon a skvělou reprezentaci a Vám všem, co jste nás alespoň drobně podpořili.
Díky a za rok NA SHLEDANOU!
Za Laborky.cz Krtek

další fotografie zde: fotky        video od Jana Dundra je zde: video  


   

Joomla templates by a4joomla