Cvičení 2015_28
Kdo jste se pohyboval v pondělí 29.6. kolem desáté u slánského gymnázia, byl jste asi dost vyděšen. Z oken budovy se valil dým, hlavním vchodem vybíhali studenti i profesoři, na Smetanovo náměstí se přiřítily vozy požární ochrany JHZS Slaný, JSDH Smečno a JSDH Zlonice. Prvotní informace mluvila o požáru v chemické laboratoři. Po proběhlé evakuaci školy zjistil velitel zásahu na základě informací od vedení školy, že chybí profesorka a několik studentů. Nebudeme čtenáře dál napínat, ve skutečnosti šlo o taktické cvičení jednotek PO a požární cvičení slánského gymnázia. Tuto akci začalo plánovat vedení školy společně s velitelem JHZS Slaný již počátkem května. Je až s podivem, že se před personálem školy a studenty podařilo toto cvičení udržet v tajnosti. Dopředu informován byl pouze školník, úzká skupina z Laborek, která zajišťovala zadýmení budovy, ozvučení zvukem ohně a nasvícení prostoru požáru a tři studenti spolu s profesorkou, kteří hráli zraněné osoby. Díky tomuto utajení si škola mohla vyzkoušet reálné chování v kritické situaci a získat tak představu o potenciálních problémech, které by mohli při skutečném ohrožení nastat. Tento „ostrý“ způsob cvičení zvolil ředitel školy úmyslně, který nám řekl:“ …můžeme udělat „ukázkové“ cvičení, kdy profesoři i žáci již několik dní dopředu vědí, že např. v pondělí v 8:00 bude požární poplach, ale tento způsob nám žádné skutečné výsledky nepřinese. Požár se nezeptá, jestli jsou všichni tam, kde mají být, jestli se zrovna ve škole něco nestěhuje… (to byl mimochodem i náš případ  ) Nám z tohoto cvičení vyplynula velmi důležitá informace. Zjistili jsme, že v přízemí na základní škole neslyší hlášení školního rozhlasu a o evakuaci je musela informovat spojka. Ověřili jsme si zároveň, že podobnou krizovou situaci dokážeme zvládnout a podařilo se nám evakuovat celou školu s výjimkou základní školy do příjezdu jednotek PO.“
Hasiči si nacvičili kromě jiného vyhledání osob v budově. Naši studenti jim pod vedením profesorky biologie připravili jedno překvapení. Byli realisticky namaskováni jako ranění, hasiči je po vyhledání museli ještě ošetřit a poskytnout jim první pomoc.
Na závěr mohli ještě přítomní zhlédnout ukázku techniky PO. Asi nejvíc si to užili prvňáčci ze ZŠ, kteří probíhali vodní proudy stříkaček. Doufáme, že před příchodem domů dostatečně uschli.
Chceme poděkovat řediteli ÚO kladno, náměstku krajského ředitele IZSCR SCK a vedoucímu cvičení za ochotu a pomoc při plánování cvičení a všem zasahujícím hasičům, kterým patří náš obdiv a dík.

Joomla templates by a4joomla