Rozpracované projekty

Informace o právě probíhajících projektech.

  Asi před rokem jsem zaslechl nějakou drobnou informaci o ptačích budkách s kamerou. U nás v Laborkách máme vždy přes zimu krmítko s online kamerou, přenášíme také videa z průhledného včelího úlu na střeše školy, o budce jsme také přemýšleli, ale troskotalo to na tom, že jsme nenašli rozumnou kameru s krátkou ostřicí vzdáleností.  Začali jsme pátrat a seznámili jsme se s Ing. Markétou Zárybnickou, Ph.D., z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze.

EON EKOLOGICKÝ OSKARNový školní rok začínáme natáčením EON Ekologického Oskara. Kdo chce jet, má šanci se mi nahlásit v úterý 1.9.2015. 
Budou se dělat dobré pokusy (např. hoření pod vodou) na krásném místě...
Je to už potřetí, co nás oslovila produkce tohoto pořadu.
Bubliny I.
Začali jsme se věnovat novému pokusu. Hrajeme si se směsí na výrobu obří bubliny. Ač je na internetu spousta receptů, ani jeden nám zatím moc nevyhovuje. Proto jsme se pustili do vývoje vlastní receptury. Hned na začátku jsme si stanovili několik důležitých kritérií. Musí to dělat obří bubliny, roztok nesmí zapáchat, obarvovat kůži, vlasy nebo oblečení, leptat plasty nebo kovy ani vybuchovat. Po rozprsknutí bubliny by klidně mohlo dojít k nějaké menší explozi, ale není to (pouze podle některých z nás) důležité ani žádoucí. Protože je projekt teprve na začátku, jsou i výsledky nesmělé, ale už se nám pár opravdu dobrých bublin - i trubicového tvaru - podařilo udělat...  
Fotografie z prvních pokusů jsou zde:  Bubliny I.     


LABORKY.CZ díky společnosti NETREX.CZ a jejich aplikaci CAMSTREAMER přenášejí přímým přenosem soubor přednášek vzdělávacího pásma REGIO SLANENSIS III, které pořádá VLASTIVĚDNÉ MUZEUM VE SLANÉMMĚSTO SLANÝ, GYMNÁZIUM V. BENEŠE TŘEBÍZSKÉHO a SPOLEČNOST PATRIA. Plakát s programem přednášek můžete stáhnout zde  REGIO SLANENSIS III.  Přímý přenos můžete sledovat na našem kanálu YOUTUBE. V živém vysílání zde přenášíme také Krmítko Laborek.


KrůtičkaV neděli 22.6.2014 od 10:00 zveme celé Laborky.cz (včetně rodičů) a Zkoumálka (včetně rodičů a lektorů) na zahradní mejdan. Budeme grilovat vyuzenou krůtičku a nějaké klobásky, pokud to vyjde, budeme točit malinovku a pro dospělé bude k dispozici Birell. Krůtičku a gril věnoval p. Mraček viz.: www.uzeneselatko.cz  
Možná bude podle zájmu turnaj Gotcha, Gotcha Live...
Účast Laborek.cz a Zkoumálka povinná! Účast a počet hlav prosím potvrďte do 10.6.2014 na email  mejdan(zavinac)gymnaziumslany.cz. Díky.  

Morpho peleides  
V našem tropickém motýláriu se nám líhnou krasavci - Morpho peleides. Jako naschvál, se začali líhnout den po tom, co se odvezly kamery od Zázraků přírody. Natáčelo se u nás líhnutí kukel, to se líhli hlavně Caliga eurilochus. Až líhnutí skončí, dáme na náš Youtube kanál video.  

Brigáda_12
V pátek a sobotu jsme se pustili do jarního úklidu zahrady. Jako první prostor jsme si vybrali místo, kde budeme obnovovat venkovní učebnu.
Sešli jsme se v sestavě Honza, Marek, Matěj, Prochy, Vojta, Krtek, Obi a v sobotu se ohni věnoval Vláďa... 

20140208_01
N
ení to tak dávno, co nás oslovil Vojta s tím, zda můžeme s Vláďou Kořenem za Zázraky přírody ukázat něco v olympijském parku v Praze na Letné. Nás to samozřejmě nadchlo, hrrr do toho! Na celé vystoupení měl Vláďa cca 15 minut, tak jsme vezli akorát lahev SF6. Skandování hlubokým hlasem se líbilo nejen moderátorům, ale i dobrovolníkům z publika. V sobotu jsme vyrazili ráno před osmou, na devátou jsme měli sraz u brány. Museli jsme vyložit láhev u pódia a zaparkovat na parkovišti před areálem. Jeli jsme v sestavě "Vedoucí", Minigang a Krtek. Protože jsme měli vlastně celé dopoledne volno, kluci se pustili do curlingu a po zběsilém metení a svačinkové přestávce si ještě zabruslili na obří trati. Akce to byla skvělá. Těšíme se na další sobotu...
Další fotky z akce najdete zde: Letná 8.2.2014                                                                                                                                            Zdroj obrázku: wikipedia   
Hledáme zájemce o chov zlatohlávků, který chceme na škole založit a podpořit. Pokud se chcete tomuto projektu Laborek věnovat, kontaktujte nás, povíme vám všechny informace. Pár informací o chovu si můžete přečíst ZDE.


 

PRO LABORKY: Nezapomeňte prosím na to, že zde máme na tuto sobotu partu z Bruntálu. Sobotní program přesně doladíme v pátek na Laborkách. Díky. K.


Řídící středisko
Laborky jsou od samého počátku jedním z realizátorů projektu STRATOCACHING, který pořádá Žádná věda o.s.
Náš tým měl za úkol realizovat řídící počítač letu, který zahrnoval nejen sledování parametrů letu, ale i systémy havarijního ukončení letu, vypuštění Stratocache, oddělení balonu od Dropionu, hlídání nepřeletu hranic ČR... Také jsme u nás v Laborkách.cz prováděli mrazové testy Stratocache.
V den startu jsme se rozdělili na dva týmy. Jeden vyrazil do Libuše na místo startu.

Dropion
Laborky se již déle než rok podílejí na experimetnu STRATOCACHING.
Jde o „kouzelný experiment“ a zároveň geocachingovou hru pro širokou veřejnost, kterou pořádá sdružení Žádná věda o.s. spolu se serverem Technet.cz.
U nás v Laborkách vzniká pod vedením a rukama Prochyho celý palubní počítač Dropionu. Pár fotografií z "pravěku" tohoto projektu najdete ZDE.
Podrobnější informace o celém projektu najdete ZDE.
Stručné info: Chystáme se vypustit balón do stratosféry a s pomocí kamer se podívat, jak to tam nahoře vypadá. Ale to není vše: z gondoly balónu ve výšce 30 kilometrů vypustíme 10 létajících GPS modulů v podobě javorového semínka, které se snesou kamsi na území České republiky. Dole se pak uskuteční hra o nalezení těchto semínek - stratosférických kešek.
Máte chytrý mobil? Máte chuť jednu listopadovou sobotu vyrazit za dobrodružstvím? Pak se přihlašte do hry! 
Aktualizace: máme za sebou první ostrou letovou zkoušku pro ÚCL. Na slánském letišti jsme v úterý testovali letovou sestavu včetně simulací kritických fází letu - vypuštění Stratocachí a oddělení balonu pyropatronou od Dropionu. Chci velmi poděkovat Jirkovi Hůlovi za ochotu mrznout s námi na letišti a za jeho vstřícnost při realizaci testů na slánském letišti, které bylo kvůli naší činnosti skoro celý den uzavřeno pro veškerý provoz. Díky moc. Podrobný popis zkoušky a video zveřejníme po ukončení projektu. 

Dropion

Již jen pár hodin nás dělí od startu. V Laborkách jsme touto dobou již plánovali klid, protože se ale projekt ze strany ostatních partnerů lehce natahuje, operativně pomáháme řešit některé technické detaily. Jednou ze skvělých věcí, která se nám podařila vyřešit v Laborkách je úprava trackeru pro jednotlivé Stratocache. Včera jsme také vyřešili ve spolupráci se slánským radioklubem a Milanem Barvířem sledovací bod Slaný. Dnes ještě proběhne stavba řídícího střediska letu a proškolení obsluh jednotlivých pracovišť. Držte nám palce.... 
Podrobnější informace o celém projektu najdete ZDE.


Popsat zážitky z předtáčky pro Zázraky přírody ze sklárny RÜCKL CRYSTAL a. s. Nižbor není vůbec jednoduché, ale zkusím to. Když jsme začali domlouvat tento pokus, netušil jsme, že se setkáme s tak příjemnými lidmi, jako je p. Jiří RÜCKL a zaměstnanci sklárny v Nižboru. Ráno jsme do sklárny za Laborky dorazili v pětičlenné skupince.

V rámci další brigády Laborek jsme natřeli hlavní vstupní dveře do budovy školy tak, aby korespondovaly s okny, které město postupně na budově mění. Máme další plány. Kdysi byl na vstupním portálu nápis s názvem gymnázia. Chceme ho tam vrátit, budeme při tom i fasádu celého vstupního portálu natírat. Barvu a penetraci již máme pořízenu z vlastních zdrojů, ruce na práci a chuť také máme, ale co nám chybí, to jsou finance na samotný nápis. Hledáme proto sponzory, kteří by nám pomohli tuto akci realizovat. Návrh nápisu uvidíte po najetí myši na historickou fotografii. Předem děkujeme. 
Původní nápis  

Noc vědců 2013
Letos již potřetí pořádáme na naší škole evropskou akci Noc vědců. Začátek akce je v pátek 27.9. od 18:00. 
Máme pro vás připravenou přednášku Ing. Dany Drábové, Ph.D. (přijede, pokud někde něco nebouchne Smile), chystáme pro vás ukázky nových pokusů, na vlastní oči uvidíte jeden velký pokus, který jsme realizovali spolu se štábem pořadu Zázraky přírody České televize...
Program Noci vědců 2013 je ke stažení ZDE...
Plakát Noci vědců 2013 je zde:  pdf Plakát Noc vědců 2013 .
Stránky celé české Noci vědců najdete ZDE.   

Natírání plotu
V pátek 26.7.2013 jsme se opět pustili do natírání plotu. Tentokrát nás čekala část směrem k hale BIOS.

haje01 resize
Na poli vedle Slavoje se objevily dvě 20m dlouhé, 1,5 m široké a 1 m hluboké rýhy. Okolo se točilo hodně stavebních strojů z DEKONTY a ZAPY, byla zde vidět i vozidla České televize.
Ano, tušíte správně - Laborky, Česká televize, stavební stroje... jde o další natáčení VELKÉHO pokusu LABOREK a ZÁZRAKŮ PŘÍRODY. Přijďte se podívat v úterý 18.6.2013 od 15:00.
Pokud si přinesete plavky, ručník a dobrou náladu, můžete si po natáčení náš pokus vyzkoušet. (cca kolem 18:00)

BAGR - DEKONTA
Na poli u lesoparku Háje se objevily LABORKY, produkční pořadu Zázraky přírody, lidi z DEKONTY a bagr. Co se to zase chystá?
Chystáme zde se štábem pořadu Zázraky přírody natáčení předtáčky velkého pokusu do nových dílů, které se budou vysílat od září.
Pokud si chcete zajímavý pokus (o kterém zatím nesmíme moc prozradit) vyzkoušet na vlastní kůži, vezměte si plavky a ručník. Umožníme vám to po skončení natáčení 4.6.2013 v odpoledních hodinách. Máte jedinečnou šanci se k nám přidat, podobně jako jste měli tuto možnost při natáčení dílu s Během bažinou.
Natáčení začne kolem 13:00, skončí pravděpodobně kolem 17:00.
Podrobnosti z natáčení zveřejníme tak, jako vždy, až po odvysílání tohoto dílu.
Těšíme se na Vás 4.6.2013 v odpoledních hodinách na poli  vedle fotbalového hřiště.    

DSC07319 resize
Je to už pár dnů, co byl kvůli nám uzavřen na celý den slánský aquapark. Točil se zde další zajímavý pokus Laborek a Zázraků přírody, tentokrát pod naším pracovním názvem "Bermudský trojúhelník".
Jak už je Vám jasné, nemůžeme zde zatím do odvysílání tohoto pokusu v pořadu Zázraky přírody popisovat podrobnosti, ale pár zajímavých informací samozřejmě "pustíme do světa" již teď.

graf 28 01 2013 10 32 resize2013-01-02-1718 resize
Do MENU byl přidán odkaz na METEOBUDKU Laborek. Můžete zde sledovat zajímavé informace o počasí. Meteobudku budeme postupně vybavovat další sadou čidel.
Vrátím se ale k nápadu, který zazněl při našem objevu nepoužívané školní meteobudky. Při jedné cestě zahradou u školy

koncosvetometr baner
Jistě jste už slyšeli o konci světa, který připadá tentokrát na pátek 21.12.2012. I když jsem původně plánoval strávit tento čas v Bunkru Drnov, říkal jsme si, že lepší bude tuto událost pořádně prozkoumat. Vyzývám proto Laborky, rodiče členů Laborek a naše mecenáše k jedinečné příležitosti na sestrojení, nebo jen navržení, Koncosvětometru. Mělo by jít o ojedinělý přístroj nebo zařízení (nebo něco jiného světoborného), co je schopno změřit, případně alespoň detekovat letošní konec světa. Můžete se také pokusit definovat novou jednotku, která bude na příště používána pro měření všech dalších konců světa. Prezentaci jednotlivých Koncosvětometrů, popř. návrhů, provedeme právě v pátek 21.12.2012 od 14:00 v aule gymnázia. Podle našich informací je konec plánován někdy po 16:00. Na případný konec budeme čekat s malým pohoštěním a s malinkým překvapením. Účast všech členů Laborek je povinná, rodičů je skoro povinná. Pokud naměříme relevantní údaje  konce světa, pokusíme se je výhodně prodat nějaké komerční televizní stanici :-).    

Prázdninové natírání plotu skončilo, už se ale chystá podzimní pokračování akce. Zelenou barvou zbývá natřít plot okolo technických služeb k hudebce, a pak se začne natírat barevně okolo školy mimo památkovou zónu. Stačí podat grafické návrhy a po konzultaci s městem HRRRR... do toho. Laborky děkují všem, co se k nám připojí.  
2012-08-23-743 resize
Natírání plotu ve ČTVRTEK 23.8.2012
se neslo v duchu menší účasti. I tak se nám podařilo natřít celý oblouk směrem k hudebce. Je ale potřeba prosekat keře a dodělat zadní stranu, ke které jsme se v křoví nedostali. Další natírání bude asi až po Noci vědců. Díky Laborky. 

V pátek po natáčení HABAKUKu (viz článek níže) nás čekala ještě jedna prácička, nebo spíš zábava. Dorazily další kukly motýlů. Tak jsme je večer s Pavlem nalepili, dali do líhniště v motýláriu a už se nám to líhne. Prochy vytvořil galerii, která se každý den aktualizuje. Na fotky z aktuálního dne se  můžete podívat ZDE. Až bude mít Prochy po zkouškách, bude zde na stránkách asi nějaké okno s aktulizovanou fotkou.
nove kukly
Takže pokud chcete navštívit školní motýlárium, je teď ta nejlepší doba....

Mimo líhnutí tropických krasavců ve školním motýláriu se velmi daří Matysovi chov babočky bodlákové. Už se nám líhne nová generace housenek z nakladených vajíček.
Chov babočky bodlákové - DOMÁDOLAB.
Domácí chov babočky bodlákové.

DSC00908 resizeDSC00813 resize
Je něco málo před půlnocí, a já jsem konečně zahnal "žížaly" z Laborek spát. Divíte se, co se vlastně děje? Děje se to, že se v Laborkách staví o tomto víkendu 3D tiskárna model MENDEL PRUSA přímo pod vedením samotného autora Josefa Průši, a 3D skener.
Ráno byl ve škole sraz v půl desáté. Také nám se povedlo sem Pepu z Prahy dostat včas. Nastěhovali jsme se do jedné učebny a začalo se stavět. Jéé... tady je o nás zmínka na stránkách Pepy !!!

MotýlLišaj
Je 12.4.2012 a naše motýlárium má letošního prvního živého lišaje. Vylíhnul se dnes a nám to nikdo neřekl. Článek ze spřáteleného školního webu - BIOCHLÍVKU - je ZDE.
Včera jsme přivezli kukly 12 druhů evropských motýlů, večer jsme je ihned nalepili (tedy po pravdě lepil Pavel a Hanka, já akorát radil). Také jsme byli obdarováni a máme 3 krásné housenky. Jsou to slušní požírači banánovníku. Protože je ale v motýláriu zatím zima, kukly jsou dočasně u Pavla. Již má vylíhnuté 2 motýly. Zde je ke stažení materiál o našich motýlech, který vytvořil Milan a bude ho průběžně doplňovat.

Plánek konstrukce Letošní chladné počasí nás tak donutilo radikálně zasáhnout do motýlária a vyřešit jeho zateplení. Stávající síťové motýlárium, které jsme vyráběli minulý rok (fotky ze stavby jsou ZDE), nahradíme o víkendu konstrukcí z polykarbonátových desek. Chci zde poděkovat firmě ZENIT s.r.o. za podporu při realizaci úpravy motýlária. Jakmile úpravu dokončíme, kukly a motýli budou v novém moderním bydlišti. Śíťové motýlárium budeme pravděpodobně používat jako mobilní expozici.  

Parta DELFÍN
Na slánském bazénu byla úspěšně ukončena 1. etapa projektu DELFÍN. Po trojím ranním máčení ve vodách místního bazénu, po několikerém nalokání chlorované vody, po občasném drkotání zuby a po časném sobotním vstávání můžeme zodpovědně konstatovat: "Umíme to!" Teď nás již čeká zábavnější část, budeme to učit p. Kořena z pořadu Zázraky přírody. Tak mu držte palce.

bazen 11 03 12 1 resize
Už asi měsíc se bavíme o projektu DELFÍN. Krtek nedávno vyhlásil, že shání dobrovolníky na tento pokus na slánský bazén. Našlo se kupodivu dost dobrovolníků, a opět jeden pochybovač. Krtek pro posílení motivace dokonce vypsal cílovou odměnu (dortíček) pro toho, kdo to zvládne jako první...

bunkr01 resize
V únoru jsme připravovali dva pokusy na předtáčky pro pořad Zázraky přírody. Jako objekt vhodný pro natáčení těchto pokusů byl vybrán Bunkr Drnov. Vzhledem k tomu, že se vše točilo okolo ohňů, byla tato volba skvělá.
Oba pokusy jsme sice jako vždy natrénovali, ale poprvé se nám stalo, že se něco zvrtlo. Hlavní pokus vyšel skvěle, zato druhý pokus, který nám den před natáčením chodil skvěle, v bunkru vůbec nefungoval. Došlo k něčemu, co se nám nepodařilo doposud slušně fyzikálně vysvětlit. Pravděpodobně se sešlo několik nepříznivých parametrů okolního prostředí (tlak vzduchu, teplota a rosný bod). Hlavní pokus byl skvělý, padlo na něj 15 kg chemikálií, a já chci touto cestou poděkovat týmu Zázraků přírody, protože jen díky nim si můžeme tyto pokusy, vyzkoušet podle hesla: "...vyšší výkon...", opravdu ve velkém. Myslím si, že se máte na co těšit.
Pokus, který v bunkru selhal, jsme zkoušeli v pátek na Laborkách. A jako naschvál vše chodí normálně.
Jakmile se tento díl odvysílá, rozepíšeme se o natáčení podrobněji, popíšeme jak probíhaly pokusy a přidáme na Youtube i video z natáčení.

prisne tajneLaborky připravují nový projekt s názvem Bublodeska. Podrobnosti o projektu přineseme později, jakmile trochu pokročíme ve vývoji. Zatím vše držíme v utajení. To většinou znamená, že všichni to již vědí, jen se tady o tom nepíše :-) .
Chci ale touto cestou velmi poděkovat za skvělý přístup a obrovskou podporu firmě FESTO s.r.o. za dodávku ventilů a propojovacího příslušenství a firmě PAPOUCH s.r.o., za dodávku řídícího systému pro tyto ventily. Doufáme, že se díky jejich podpoře brzy pochlubíme dalším projektem v duchu hesla "... vyšší výkon...". Panu Bartoňovi děkuji za podporu a za skvělé kontakty.

plexi blesk plexiblesk
Dnešní výpravy na "Plexiblesky" se za Laborky zúčastnila Zuzka, Matěj a Krtek. Ještě s námi měl razit jeden člen Laborek, nechtěl ale asi slyšet mé řeči, když jsem tvrdil něco o tom, že ani 10.000 snímků/sek (fps) nemůže zrod blesku v plexiskle zachytit. O tom ale později.

Kompletace projektu Mendocino
Tento víkend proběhlo u Krtků pokusné sestavení projektu Mendocino. Výpočty provedl Prochy, nákresy od Krtka zpracoval Honza a díly dodal náš dvorní kovoobráběč. Jako u každého projektu bylo potřeba několik dobrovolníků na práci. Tentokrát měl Krtek štěstí na Markétu s Michalem. Na počátku nám situaci lehce komplikoval zamotaný navíjecí drát. Po hodinovém rozmotávání se mohlo začít.... Protože se jedná o rozpracovaný projekt Laborek, jsou zatím další informace k dispozici pouze členům Laborek. Jakmile bude projekt dokončen, budou zde podrobnější informace. 

Potápěč 1
Plavu si, vlastně spíš vznáším se, ve vodě jednoho opuštěného lomu. Již několik minut pozoruji dva šílence, co pobíhají po břehu s nějakou velkou síťkou. Mají na ní navázáno 20 m lanka. Ten s kamerou ( budu mu říkat třeba Krtek ), do ní cpe kameny, a občas se ji pokusí dohodit až sem. Zdatně mu asistuje druhý šílenec. Potřebuji ještě jedno jméno, co takhle Milan ? Jsou to zoufalci. Hod sítí z břehu je marnost nad marnost. Jsou ale zaslepeni tím, že uvíznu v síti, a oni si mne budou fotit, a kdo ví, co ještě.. Nemají šanci. Milan alespoň mezi hody zkoumá místní květenu. Ten druhej, Krtek, pořád nahazuje, tahá ven, nahazuje a zase tahá. Milan prozkoumá prázdnou síťku, zklamaně ji předá Krtkovi , a ten zase nahazuje. Je to fakt zábava. Takhle je to bavilo skoro 3 hodiny. Usmívám se na ně, když zklamaně odjíždějí. Houpu se spokojeně ve vodě a všude okolo je klid. Několikrát zašlo slunce. Najednou koukám, ti dva jsou tu zase zpět. A tentokrát mají sebou nějakou červenou obludu. Na zádech má dvě černé lahve. Co to ale dělá? Leze do vody. No jo, to je potápěč. To bude prča. Když se zanoří pod hladinu, jdou od něj legrační bubliny. Předem, kupodivu. Jsem celkem zvědavá, jestli mne při viditelnosti cca 30 cm uvidí. Plave okolo lomu a já se v klidu pohupuji nedaleko jeho ramene. Proud bublin okolo mne občas vystřelí k hladině. Kouknu se, co dělají ti dva "lovci" z minule. Koukají toužebně na bubliny na hladině a netrpělivě o něčem debatují. Tomu v červeném obleku pomalu končí kolečko okolo lomu. Drápe se z vody a informuje "lovce" o tom , že nic neviděl. Zklamání těch dvou je doslova cítit. Pak odcházejí, neznámo kam.
"... tak zase za rok, kluci..."  Vaše Medúzka sladkovodní.

potápěč     medůzka sladkovodní
Laborky i medůzka moc děkují Ivo Havránkovi ...  je to fakt prima člověk. 

Listonoh letní

Po loňském neúspěchu s mapováním výskytu listonoha letního v blízkém okolí našeho bydliště ( a velkém úspěchu s chovem listonoha v domácích podmínkách ), jsme letos vyrazili na akci Listonoh II. Samotné akci předcházelo intenzivní plánování. Krtek díky tajným zdrojům lokalizoval místo s přesností na pár metrů.

Plexi blesk 01Na počátku srpna jsme vyjeli do "tunelu" na druhé kolo pokusů s výbojem v plexiskle. Výboje už z minulé série zkoušek umíme, za přispění "kluků z tunelu" , vyrobit celkem v pohodě. Při druhé sérii zkoušek nás zajímá možnost pozdržení vytvoření výboje - chceme dokázat  "výboj na vyžádání :-) " . Krtek má představu, že pokud uděláme vše podle plánu, který vymyslel, nebude žádný problém vyvolat výboj i po několika hodinách. (Už vidím ty potutelné úsměvy - hlavně od "tuneláků") . Pravdou je, že se nám již podařilo zopakovat výboj až po určitém časovém úseku v řádu desítek vteřin až pár minut . Ve druhém srpnovém týdnu nás čekají, doufáme, už poslední série zkoušek . Cílem je dosažení času v řádech hodin či desítek hodin - že by i několik dnů ? Uvidíme, jak to dopadne, vy se vše dozvíte v jednom z dalších dílů Zázraků přírody, pro které tento pokus připravujeme. 
   

logo bažina

Laborky ve spolupráci se štábem Zázraků přírody ČT chystají natáčení experimentu BĚH BAŽINOU, které se uskuteční v sobotu 25.6.2011 od 14:30 hod. před školou. Podrobnosti čtěte dál ...

MotýlJe to tady, už se nám vykuklil motýl a ve školním motýláriu také ... Tak jen tak dál.
A ještě jednou moc díky RNDr. Smržové... 
AKTUALIZACE 28.5.2011 - Matěj ho opět naučil sát z injekční stříkačky Laughing.Plexi bleskPo několika omylech, měsíčním bádání, otravování a zničených kusech plexiskla, se nám konečně podařilo zajistit to nejdůležitější, co je potřeba k pokusu se zvěčněním blesku. Díky chlapi z tunelu a díky také Vám, paní od zářiče ... Teď budeme pokračovat ve zkoumání možnosti vytvoření blesku později - až na vyžádání :-).

StavbaOkouzleni chovem babočky bodlákové a ziskem vajíček tropických motýlů, jsme se rozhodli postavit v prostorách školy motýlárium pro tropické motýlky.
Nejprve bylo nutné získat potřebný prostor. Našemu záměru se velmi hodila volná šatna přímo u biologie. Jednak je umístěna výhodně na konci chodby , jednak je přímo pod dozorem biologického kabinetu.
Jako nejoptimálnější materiál pro stavbu jsme vybrali odpadní HT trubky o průměru 40 mm a sklolaminátovou síťovinu. Návrh vypracoval a stavbu řídil Krtek, sestavu sešila Nicol, a vše ostatní odmakali Michal, Matějové, Petey, Prochi, Pavel a Zuzka.
Další informace v celém článku. Joomla templates by a4joomla