Že by ???

Vize ...

Mezinárodní festival Pelhřimov – město rekordů 2015
Pátek – Zázraky vědy – v soutěži mezi pelhřimovskými školami nám patří 1. místo.
Agentura Dobrý den společně s Laborkami.cz připravila soutěž „Zázraky vědy“. Soutěžní klání proběhlo na pelhřimovském náměstí 12. 6. 2015 v rámci Festivalu rekordů a kuriozit 2015. Moderátorem soutěže byl Vladimír Kořen, kterého můžete znát z televizních obrazovek, kde moderuje společně s Marošem Kramárem soutěž „Zázraky přírody“. Soutěže se zúčastnili čtyři pelhřimovské základní školy, Gymnázium a Obchodní akademie a SPŠ a SOU Pelhřimov. Jednotlivá družstva se vždy skládala ze tří studentů a jednoho vyučujícího. Naši školu reprezentovali: David Moravec, Tomáš Váňa, David Vodička a vedoucím týmu byl pan učitel Lukáš Tříska. Soutěž prověřila znalosti studentů z přírodních věd (fyzika, chemie, matematika), ale také jejich zručnost při stavbě elektromotorku nebo střelby ze vzduchového děla. Od samého začátku bylo naše družstvo a družstvo Gymnázia ve vedení. Po zodpovězení všech otázek byl výsledek mezi námi a Gymnáziem nerozhodný. Musel tedy rozhodnout až rozstřel, který naši zvládli lépe a celou soutěž zaslouženě vyhráli.
Gratulujeme k výhře a děkujeme za nasazení v soutěži.

Ahoj v novém školním roce! První schůzka Laborek je v pátek 6.9.2013 od 13:00. Vyzkoušíme si pár nových zajímavostí, naplánujeme nové projekty a také natáčení Zázraků přírody. Těšíme se na Vás... Borci z Laborek. 

Úklid chemické laborky 5.4.2013
V pátek 5.4.2013 jsme se doslechli, že Laborky nechávají v laboratoři chemie po sobě bordel. Abych řekl pravdu, celkem mne to pobavilo...

Jen zapnete televizi, nastavíte ČT1 popř. ČT2 a můžete se kouknout na naše pokusy:
Zázraky přírody - Silvestrovský speciál - 31.12.2012 od 20:00 na ČT1.
Zlatý oříšek - Záznam slavnostního předání cen - 1.1.2013 od 13:55 na ČT2.
Zázraky přírody - 12.1.2013 od 20:00 na ČT1.

260logofilmfest2012Ještě teď nevím, jestli se mi vše nezdálo. Někdy v průběhu května jsme přihlásili dva filmíky na FILMFEST 2012 MFF UK. Byly to "Projekt Maglev" a "Projekt Běh bažinou". Po pár dnech přišlo oznámení, že oba naše filmy prošly prvním sítem a byly vybrány na veřejné promítání na festivalu. Lehce jsme si oddechli, prvotní selekci z cca 170 filmů jsme zvládli. Asi nejsou vyloženě nekoukatelné. No a tak jsme vyrazili na FILMFEST 2012 do Prahy na MFF UK. Už začátek byl faskní. Jen jsme se zaregistrovali, už nás pořadatelka vedla k reportérce ČT24, která nám řekla, že s námi chce rozhovor a že má od pořadatelů náš film Projekt Běh bažinou. Na prvotní odpověď na otázku, o čem je náš film a jaký popisuje pokus, se lehce pousmála a řekla: ".. . a teď srozumitelně pro diváka a v deseti vteřinách...". Jakmile jsme se ale zmínili o tom, že si pokus může každý vyzkoušet doma se škrobem a vodou, padl již jen jeden dotaz "dokážete to tady do kamery ukázat?" A já začal spřádat plán, kde sehnat škrob. A protože jsme z Laborek celkem slušně vycvičeni k rychlé reakci, nebylo to nic složitého. V místní menze se vaří, škrob nám za dvacku prodali. Vodu jsme sebrali Michalovi a mohlo se demonstrovat. Jak to dopadlo můžete vidět ZDE. Pak jsme již sledovali filmy. Promítalo se souběžně ve dvou sálech, byly zde dvě poroty a bylo zde dost slušných filmů, které byly z mého pohledu opravdu velkou konkurencí. Když jsme po prvním festivalovém dnu večer padal do postele, naděje mne pomalu opouštěla. Fakt tam byly skvělé snímky. Druhý den se nesl v duchu dalšího promítacího maratonu. Když se promítal náš film Projekt Běh bažinou, diváci se celkem slušně bavili. To nám sice lehce zvedalo náladu, ale já už byl smířen s odjezdem bez vavřínů. Když došlo na vyhlašování, byly rozděleny všechny kategorie, včetně ceny z internetového hlasování (naše filmy - výsledek 0) a zbývalo vyhlásit jen finále - dva vítězné snímky festivalu (dva proto, že byly 2 poroty a promítalo se ve dvou sálech). Už jsme se chtěl decentně začít balit a na Zuzce a Radkovi bylo vidět lehké zklamání. Tady už není šance na zabodování. A pak to přišlo. Co se dělo, můžete vidět ZDE. Nebudu Vás napínat - OBA NAŠE FILMY SE UMÍSTILY NA PRVNÍCH MÍSTECH. Byla to BOMBA. Fakt "božskej" pocit. Nikdo z těch, kdo neuspěl, se nerozčiloval, nestěžoval si, naopak nám popřáli do budoucna další dobré filmy. To se mi moc líbilo. Skvěle se poslouchala slova:"... porota rozhodla takto proto, že jste kreativní, děláte to dobře, tak jen tak dál...". Děkujeme štábu pořadu Zázraky přírody ČT za možnost pokus Běh bažinou zrealizovat. Děkujeme tímto velice pořadatelům a organizátorům za skvěle zvládnutý průběh akce. Už si brousíme zuby objektiv na další ročník. Tak se třeste! Krtek.

tojecool resizeV tomto týdnu si přijela do školy popovídat o Laborkách Jitka Pavlíková (web www.tojecool.cz). Napsala o nás prima článek. Domluvili jsme se na další spolupráci. O všem se dovíte na Laborkách.

Laborky v ČT
Laborky se zůčastnily dalšího natáčení pokusů do Zázraků přírody. Díky ČT jsme si ve velkém vyzkoušeli další skvělé pokusy z fyziky a chemie. Podrobnosti Vám přineseme po odvysílání těchto dílů. Stránky pořadu jsou ZDE.

DSC09633 resize DSC09675 resize
V neděli jsme měli tu čest, že jsme se zúčastnili s pokusy zimního natáčení předtáček Zázraků přírody. Byla slušná kosa, ale bylo to velmi prima. Pokusy se nám vydařily, o všem napíšeme po odvysílání tohoto dílu na ČT.

Do sekce Ke stažení - Z natáčení Zázraků přírody jsme přidali přání do nového roku z prosincového natáčení. 

Další díl Zázraků přírody ve kterém máme pár pokusů, tentokrát s vodou, se vysílá 21.1.2012 od 20:00 na ČT1.
leden01 resize leden02 resize 
Uvidíte vodu při nestandardním chování, určitě se bude na co dívat.

Silvestrovské Zázraky přírody
 Silvestrovský speciál Zázraků přírody se vysílal 31.12.2011 od 20:20 na ČT1.  Stránky pořadu naleznete  ZDE.

Prosinec se v Laborkách nesl v duchu natáčení dalších dílů Zázraků přírody. Pár maličkostí máme i v silvestrovském speciálu. Podrobnější článek a fotky přineseme po odvysílání těchto dílů.
Díky všem pomocníkům.
Prosinec 2011
Konečně peklíčko ve studiu...

Diplom za popularizaci fyziky...
Dostalo se nám velké cti, reprezentovat Laborky, a hlavně naší školu, na "Soutěžní přehlídce významných činů ve zpřístupňování fyziky veřejnosti", kterou pořádala Česká fyzikální společnost, sekce Jednoty českých matematiků a fyziků v Malé aule rektorátu UK. Vyrazili jsme ve složení Milan, Krtek, Pavel a Petey. Čistě chlapskou partu jsme sice brali jako lehký handicap, ale o to víc nás potěšilo, že se naše videoprezentace zalíbila. Je pravda, že ji Pavel bastlil opět na poslední chvíli, a konečné úpravy svého komentáře domýšlel dnes ráno cestou metrem. Slova "popularizace fyziky" proto zazněla v jeho vystoupení jen 3x.  Vše ale dobře dopadlo. Zároveň jsme navázali spoustu zajímavých kontaktů a měli jsme možnost srovnávat, jaké projekty a jak, se dělají jinde kolem nás. Získaný diplom a finanční odměna jsou pro nás velkou motivací do dalších let. Moc děkujeme.   (krátké video ZDE )
 

Exkurze do ÚCHP
Navzdory obecně zažité představě je Akademie věd otevřená prakticky každému zájemci o vědu a techniku. Když jsem se před dvěma roky hlásil do popularizačního programu Otevřená věda, tak by mě ani ve snu nenapadlo, že dnes budu díky udělenému grantu v Ústavu chemických procesů Akademie věd přímo pracovat. Když za mnou před pár týdny přišel Krtek a nadšeně mi ukazoval stránky zahraničních nadšenců, kterým se povedlo superkritickým sušením vyrobit aerogel, tak jsem neváhal a zkusil domluvit exkurzi na pracoviště, kde se superkritickým CO2 pracují. Slovo dalo slovo a po nalezení vhodného termínu a doby se mohlo vyrazit.

Dnes jsme uvolnili pár věcí ze sekce Neveřejná videa z Laborky. Najdete je v sekci Ke stažení -  Zajímavosti okolo Laborek. Můžete tam přejít přímo ZDE.

© Zdeněk MilerJsou sice prázdniny, ale i tak se děje spousta zajímavých věcí. Jak jistě víte, na let raketoplánu Endeavour s číslem STS 134, vzal astronaut Andrew Feustel figurku Krtka. A jak se mi povedlo zjistit a domluvit s p. Halouskem, v pondělí 1.8.2011 je od 18:00 hod. v Akademii věd ČR (Národní 3, Praha 1) beseda pro veřejnost a autogramiáda s tímto astronautem. Pár informací navíc je ZDE. Já tam razím určitě, jednak chci podepsat osobního krtka, a také chci položit pár "zajímavých" dotazů. Jak víte, zajímají mne hlavně Van Alennovy radiační pásy. Tak pokud někdo chcete jet, zkuste mi brnknout, snad bude místo v autě. [krtek]

AKTUALIZOVÁNO:  I když jsme byli pozváni, i když jsme tam byli o 2 hodiny dřív, nedostali jsem se tam, protože ač se jednalo o "veřejnou besedu" a na plakátech nebylo o registarci nic napsáno, vstup byl pouze pro 200 vyvolených :-( . Po tom, co jsme se zeptali, zda si po skončení můžeme zajít pro podpis na Krtka a předat hrneček laborky.cz nám bylo řečeno, že akorát předají hrneček, pro podpis pustí jen registrované, prý to máme pochopit, p. Feustel je osobnost. Škoda jen, že mu "akademie - pořadatel " neřekla, že dole na něj čeká dalších 100 lidí, a tak se o tom, že někdo nebyl vpuštěn ani nedoví... Tak to holt zkusíme písemně do Ameriky. Snad to vyjde. Joo takhle se to dělá počesku.  KRTEK

Velín detektoru ATLAS
Je úterý,  3:30 ráno. Zvoní budík. Spát, spát, spát ...  Odjezd v 5:00 se momentálně jeví jako kravina. Doufám, že se vše napraví s nástupem do autobusu. Proč táhnu takových krámů ?  . . .
Je tu první večer. Do Mnichova jsme dorazili kolem 10:10. Mnichovské muzeum je šíleně veliké. Na prohlídku všech pater ( 7 ) jeden den nestačí. Nám se povedlo projít 3 patra. Po prohlídce jsme vyrazili do Švýcarska na ubytování. Zde musím vyseknout poklonu za hrdinství tělocvičně založenému profesorovi, protože na hranicích do Švýcarska se zachoval jako chlap, i když dost riskoval. Hotel jsme našli po krátké kličkovačce městem v půl desáté. Fotky a podrobnější popis napíšu po návratu -  30 min. internetu tady stojí 5,- CHF. Ráno nás čeká vstávání na osmou a po snídani Technorama. ...

... vyšší výkon ....Michal s Pavlem na Velikonoce naplánovali vymrskání dívčí části Laborek. Krtci v duchu hesla: "... vyšší výkon ..." zařídili odpovídající, vysoce výkonnou, hodovačku.

motýlO velikonočních prázdninách se Krtci nechtěli nudit doma, sedli na web, a našli info o Motýlech ve Fata Morganě v Praze. Nebudu popisovat, jak je to skvělé v tropickém skleníku plném překrásných motýlů, kukel a rostlin. Chci tady jen poděkovat RNDr. Smržové za velkou trpělivost a ochotu s malým a velkým Krtkem. Z Botanické zahrady hl.m. Prahy vezeme do školy prima krabičku.  Mockrát díky, Krtek.


slánské listy 1.2.2011Ve Slánských listech z 1. února 2011se objevil další článeček, který se zmiňuje o našich Laborkách. Redaktor tentokrát vyzpovídal studenta školy a člena Laborek Martina Procházku. Článek si můžete stáhnout zde.


Slánská radnice srpen 2010  Jsme na titulce. Klikněte na náhled a čtěte pdfko ... !!!

23. listopadu 2010 jsme uspořádali v Laborce předváděcí odpoledne pro podnikatele, mecenáše a přátele vědy. Naším záměrem bylo zviditelnit činnost Laborek ve sféře, která by nám mohla pomoci s podporou dalších projektů. Původně jsme plánovali prezentaci několika pokusů v délce do 45 minut. Pochlubili jsme se hlavně supravodivou levitací, ohnivou trubkou, maxistatikou a samozřejmě naší levitující myší. Po této prezentaci mělo být malé občerstvení a kratičká diskuze. K našemu velkému a příjemnému překvapení se návštěvníkům po ukončení bloku pokusů nechtělo odejít na chlebíčky a kávu, ale rovnou se na nás sesypali se spoustou dotazů. Na požádání jsme ( přiznávám, že velmi rádi ) ukázali i rozpracované projekty. Některé pokusy si návštěvníci opakované vlastnoručně odzkoušeli. Následovala diskuze u chlebíčků, a původně plánovaná hodinová akce se sama přehoupla přes dvě hodinky. Rozcházeli jsme se již po setmění. Velmi nás překvapilo, kolik se našlo nadšenců a dokonce mecenášů, kteří nás chtějí podpořit. Děkujeme všem.  Laborky.

Jistě jste již všichni viděli celkem výkonný laser, kterým se pyšníme jen pár dnů. Máme ho díky dalšímu dobrodinci, který rozšířil skupinku firem a lidiček, co nás podporují. Je jím skvělý internetový shopík www.laser-shop.cz. Můžeme ho vřele doporučit. Také se nazapomeňte podívat do sekce Podporují nás... na ostatní dobrodince. Nesmíme také zapomenout na školu, kde máme útočiště.  Díky všem. 

dusikDnešní den se zapsal do historie Laborek jako "Den vzniku samostatného webu".  Máme možnost zde prezentovat naše pokusy , objevy a nápady. Časem se bude tento webík určitě rozrůstat o Vaše příspěvky, fotografie... Plánuji spuštění diskuze, fotogalerie, návodů ....  takže pokud máte zajímavé autorské články, rádi je tu zveřejníme. Do sekce návody by se hodilo pár pokusů na vyzkoušení. Nechtěl bych přebírat obsah z jiných webů, ale mít zde věci vyzkoušené a odfocené u nás v Laborce.

Levitující myš8.11.2010 byla spuštěna fotogalerie.

Supravodivá levitaceOčekávání


Na našich stránkách najdete informace o tom, co děláme v Laborce GVBT ve Slaném. Pokud studujete tuto školu a jste nadšení chemici nebo fyzici, zkuste se zeptat ředitele p. Dundra, a přijďte se podívat.
Naším heslem je: "... vyšší výkon!".

Pro zajímavost uvádíme pár projektů, které běží, byly ukončeny, nebo jsou rozpracovány:

 • Supravodivá levitace - zvládnuto, levitujeme, jezdíme ...
 • Chemické zahrádky - zvládnuto, rostou a rostou ...
 • Vážení Země - jo, to bylo dobré
 • Magnetická brzda - hotovo, projekt dokončen
 • Difúzní mlžná komora - pereme se s tím už rok a půl
 • Ohnivá trubka - když jede technika H.C. , pak zvládnuto
 • Vánoční superprskavky - zvládnuto, na stromek pro normálního smrtelníka nepoužitelné :-)
 • Vysokonapěťové výboje - M.P. je má v malíčku
 • "Metrová statika" - už to blejská :-)))

  A teď pár projektů, které máme zatím na rok 2010-2011:
 • Difúzní mlžná komora - další rok na snažení
 • Laminární proudění - model - už to maká :-)
 • Model tornáda - v kuchyni a na balkoně u Krtků už to jelo ...
 • Laser Sound - Krtkova nadšenost nezná mezí
 • Van der Graaf - stav "předprojektového nadšení "

Laborky jsou v pátek, proto se nelekejte, když tento den uvidíte kolem školy dým nebo záblesky, to si jen Zuzka zkouší nové třaskavé experimenty.

Joomla templates by a4joomla