Ani o prázdninách se nenudíme.
Kromě aktivit u nás v Laborkách děláme také např. ukázky pro příměstský tábor, který pořádá naše kamarádka Mojža u nás na škole.
Jde celkem o tři pondělní odpoledne, kdy si hrajeme s kapalným dusíkem, s ultrazvukem, s vlněním a samozřejmě nesmí chybět nějaký ten výbuch.
Podle reakcí se ukázky Laborek.cz líbily.
Na únor se nám podařilo pro žáky naší školy domluvit další přednášku s Ing. Danou Drábovou, Ph.D., Dr.h.c., A jak je u nás zvykem,
odtáhli jsme si paní doktorku dolů do Laborek, a ona měla jako vždy náladu odpovídat a diskutovat o všech dotazech, které jsme
vyslovili. Je neuvěřitelné, jak je takto chytrý člověk skromný a velmi ochotný věnovat svůj čas žákům naší školy a další čas navíc
samotným laborkářům. Debata byla opět fantastická, strávili jsme v Laborkách tři hodiny příjemným povídáním.
Opět velmi děkujeme a těšíme se na další setkání. Doufáme tajně, že to vyjde na konci září na Noci vědců.
Laborky.cz, Hvězdárna Jaroslava Trnky ve Slaném a Gymnázium Václava Beneše Třebízského Slaný Vás zvou na 14. Noc vědců ve Slaném.
Akce se koná 27. 9. 2024 od 17:00 v budově slánského gymnázia. Hlavní přednášku v aule školy bude mít letos Ing. Dana Drábová, Ph.D., Dr. h.c.
Škola bude plná pokusů, menší účastníci se mohou zúčastnit Stezky mladého vědce. Slánská hvězdárna zajistila obří svítící Měsíc, který bude
jednou z větších atrakcí. Představíme Vám náš BEDmobil, který jsme stavěli pro oslavu 40 let natáčení Slunce, seno, jahody. Můžete se těšit
na Drsnou partu z drsného kraje - žáky a vyučující gymnázia Bruntál. Letos jsme oslovili i místní základní školy, tak pevně věříme, že přivítáme
i některé žáky z okolních škol. A když základní školy, tak proč ne naše kamarády ze základní školy v Říčanech pod vedením Vládi Kořena.
Na naší Noci vědců nesmí chybět Rosťa Ovčarik a jeho včelařský kroužek a tropické motýlárium. Nebude chybět ani kroužek robotiky
a spousta dalších zajímavostí.
Přijďte k nám strávit páteční Noc vědců.
Základní info najdete na www.nocvedcu.cz Loňskou Noc vědců si můžete připomenout ZDE.
Základní info o naší NV najdete ZDE. Program Noci vědců ve Slaném je
pdf
ke stažení ZDE
.
Letos začal náš 14. rok spolupráce se skvělým štábem pořadu Zázraky přírody České televize. Je to neskutečné, jak to letí.
Pamatujeme si jako dnes, když jsme připravovali do 27. dílu první pokus - ohnivou trubku.
Díl 27. - ohnivá trubka - trocha historie
Původní parta laborkářů jsou dnes dospělí lidé. Mají za sebou vysoké školy, někteří už dokonce rodinu a vlastní děti. Jsme ale moc rádi,
že se za námi do Laborek vrací. Dost už vzpomínek.
Lednové natáčení Zázraků přírody začalo předtáčkami na školní zahradě.
Nejprve proběhla porada v Laborkách, pak jsme ukázali připravované pokusy na další natáčení na jaře a samozřejmě nás čekal
skvělý oběd od hotelu Hejtmanský dvůr.
Jakmile se dostatečně setmělo, začalo natáčení. Pomocí suchého ledu jsme vyráběli nanočástice uhlíku.
Vláďa měl za sebou perný den, tak si dal u nás ve studiu krátkého šlofíka.
Pokus se podařil, večer ve tmě vypadal velmi efektně. Máte se na co těšit, sledujte další díly Zázraků přírody na České televizi.
Další fotografie zde:
Noc vědců 2023 je za námi. Hned na začátku zase čísla: 1922 návštěvníků, 148 organizátorů. Byl to slušný fičák. Já se ale musím vrátit o pár měsíců zpět. Letošní téma Tajemství, které vzešlo skoro před rokem z hlasování pořadatelů, nás nadchlo.
Jak už to v Laborkách bývá, nápadů, jak toto téma uchopit, se hromadilo čím dál tím víc. Co použít a co odložit na příště? Co je nerealizovatelné a co jde bez problémů podniknout? Vše se ale rázem vyřešilo v červnu v Pelhřimově na Festivalu rekordů, kterého se pravidelně každoročně účastníme. Potkali jsme se tam s Ing. Pavlem Pavlem, českým technikem a experimentálním archeologem.
A najednou mi to bylo jasné. To je ten správný člověk na hlavní přednášku! Přesvědčovat ho o našem nápadu vlastně nebylo potřeba. Hned na první prosbu jsme dostali touženou odpověď: "Jasně, není problém." Měl jsem ještě před Nocí vědců jednu příležitost na setkání a to při akci Klanovský viklan. Tenhle pán je úžasný, neskutečně skromný a celkově bych ho nazval pohodářem.
Letos to bylo již podruhé, co si hlavní přípravy vzali na starost Blecha a Forny.
Nevím, zda si dovedete představit, co to je za zápřah, tak jen stručně. V Laborkách nás je kolem dvaceti pěti. Na Noc vědců jsme letos potřebovali jen u nás ze školy lehce přes sto organizátorů. Jen sehnat ve škole tolik pomocníků, dokonce i z řad vyučujících, je obdivuhodný výkon. A to se podařilo zapřáhnout i několik kamarádů z jiných škol. Do tohoto počtu nepočítám Drsnou partu z Bruntáli, těch bylo čtyřicet tři. Noc vědců letos tak organizovalo 148 lidí. Pokusů bylo k přípravě nepočítaně. Bylo potřeba zajistit workshopy, ceny do tomboly, pokusy pro Stezku mladého vědce, vytisknout potřebnou grafiku a orientační plánky včetně označení učeben... Maminky napekly 49 štrůdlů.
Na začátku září se zrodil zajímavý nápad. Stačil jeden telefonát do Strakonic Ing. Pavlovi s dotazem: "Bylo by možné mít u nás na Noci vědců sochu MOAI?" Odpověď:" Proč ne?" jsem spíš nečekal. A tak se dvoumetrová, skoro půltunová socha MOAI s podpisem Ing. Pavla Pavla "na zadečku" stěhovala na přívěsu za osobním automobilem do Slaného. Díky Stonožko.
Tak to byl ne zrovna krátký pohled před Noc vědců 2023.
A samotný pátek, den Noci vědců 2023? Ten se neskutečně vydařil. Při zahájení po pár proslovech a uvítání hostů jsme pod dozorem Ing. Pavla Pavla rozchodili naši sochu MOAI. Škola byla plná lidí, všechny učebny byly plné pokusů a dalších aktivit, na terase u kreslírny bylo možné s Hvězdárnou Jaroslava Trnky ve Slaném pozorovat tajemnou noční oblohu, v části třetího patra byli již tradičně žáci bruntálského gymnázia, vedle tropického motýlária plného motýlů, byl včelařský kroužek pod vedením Rosti, také jste zde mohli vidět absolutní novinku - náš nový elektronový skenovací mikroskop, který máme díky Středočeskému kraji, druhé patro z části obsadili vyučující školy se zajímavým programem a nechyběl zde i workshop Laborek. V aule Ing. Pavel Pavel vyprávěl na přednášce o tajemství ostrova Rapa Nui. První patro tradičně obsadily Laborky.cz a přízemí patřilo z části také Laborkám.cz, zatím co tělocvičnu tradičně využil LINET Group na ukázku nejmodernějšího lůžka a testy zručnosti. Letos jsme po delší odmlce zpřístupnili i pravé křídlo suterénu s vystavenými experimenty ze Zázraků přírody a hlavně mohli návštěvníci zavítat do hudebního Studia WELL, kde vystupovali žáci naší školy.
Věříme, že se letošní Noc vědců líbila a že jste si ji užili stejně jako celý tým organizátorů.
Děkujeme Městu Slaný za podporu naší akce, stejně tak za příspěvek Ing. Pavlu Jirouškovi a všem ostatním, kdo naši Noc vědců podpořili.
Na počátku roku nás oslovil pořadatel festivalu 40 let Slunce, seno s nápadem na stavbu postele, ve které jezdila babka z rodiny Škopkovic. Požadavek byl, aby postel jezdila v průběhu festivalu po Hošticích. Byla to celkem slušná výzva, ale po krátké domluvě dostal projekt krycí název BEDmobil a označení TAJNÉ.
Nejprve se musel vyřešit pohon. Rozhodnutí padlo na elektropohon a to jednak z důvodu ekologie a také s ohledem na hluk. Z původní postele, kterou nám do školy přivezli koncem března, zbyla jen čela a bočnice.
Museli jsme vyrobit kompletně nový ocelový rám z jeklů, pořídit kompletní sestavu pro elektro motokáry, která sice obsahovala kromě kilowatového elektromotoru a diferenciálu i řiditelnou přední nápravu, ale tu musel šéf projektu JirkaF kompletně předělat, protože plastová skříň hřebenového převodu nevydržela první zatáčku.
Celá stavba nám zabrala skoro dva měsíce, poslední úpravy - peřinu a polštář - jsme dodělávali v noci před odjezdem. V pátek ráno se BEDmobil naložil do dodávky a spolu s "babkou" Terezkou a JirkouF vyrazila celá squadra směr Hoštice do Restaurace U Miluny. V sobotu ráno dorazili Krtkovic. Sobota byla pekelně slunečná, teploty se plížily přes 30°C. Vesnice i areál festivalu naplněn k prasknutí. A do toho vyrazila Terezka v BEDmobilu. Je pravdou, že jsme sklízeli velký obdiv. Každý se chtěl s babkou Terezkou vyfotit, natáčelo se i na mobily, padala hromada dotazů....
Celý projekt se velmi povedl, chceme poděkovat firmě 1PS TECHNOLOGY za skvěle na zakázku postavenou baterii pro náš BEDmobil.
Rok se skoro s rokem sešel a nastal čas, vztyčit naší sochu MOAI na školní zahradě. Je to tatáž socha, která u nás na loňské Noci vědců chodila pod dozorem Ing. Pavla Pavla před školou při zahájení. Sochu pro nás vyrobil přímo Ing. Pavel Pavel, ze Strakonic ji přivezl také Pavel, ale Pavel Rubík, vztyčení sochy si vzaly na starost Laborky.cz. Socha váží 500 kg, stojí u zahradního biotopu a vzhlíží na naší školu.
Naše škola má díky Středočeskému kraji a programu "Inovace do škol" moderní skenovací elektronový mikroskop ALPHA (SEM ALPHA). Moderní elektronová skenovací mikroskopová technologie používá pro zobrazení pohyblivý svazek elektronů, čímž umožňuje zobrazovat věci které jsou tak malé, že nejdou optickým mikroskope zobrazit (velikost fotonu x velikost elektronu). SEM umožňuje také zobrazovat povrchy objektů jako zdánlivé 3D obrazy, přičemž dokonale vyniknou detaily povrchu např. u hmyzích očí, u krystalů, ale např. i na tištěných spojích, u přírodních i umělých vláken apod. Díky špičkovému softwaru můžeme 3D objekty ukládat do formátu, který nám umožní tisk objektů na 3D tiskárně. Některé snímky z tohoto zařízení mohou pro laika vypadat velmi abstraktně, proto je chceme využít např. ve výtvarné výchově nebo ve výuce IVT při práci s digitálními daty.
Náš elektronový skenovací mikroskop je jen jednou z položek, kterou se nám díky Středočeskému kraji a programu "Inovace do škol" podařilo pořídit.