Není to tak dávno, co o nás vyšel první článek v místním měsíčníku. A protože naše pokusy jsou vizuálně zajímavé, a do Prahy to máme kousek, doslechla se o nás i Česká televize. Je pravdou, že o nás informoval jeden tatínek, který tam pracuje. Za to mu patří velký dík. Slovo dalo slovo, a z televize se ozval produkční, že by chtěl navázat spolupráci s Laborkama. Máme připravit pokusy pro natáčení pořadu Zázraky přírody . A hned pro dva díly - 17. a 18.
Po informativní schůzce s vedoucím produkce a se scénaristkou jsme se dohodli na přípravě tří pokusů. Do dílu 17 si vybrali Ohnivou trubku a do dílu 18 Nanokapalinu a Horký led. Skvělé bylo , že televize chce vše podle našeho hesla: "Vyšší výkon ..." . Ohnivá trubka tak byla maximalizována , Nanokapalina a Horký led se připravovaly ve velkém.
Natáčení probíhalo od pátku 11.3.2011 do pondělí 14.3.2011. Tady je odkaz na web pořadu. 17. díl se vysílá 16.4.2011 od 20:00 na ČT 1.

Páteční ráno začalo nakládáním dvou vozidel. Museli jsme na Kavčí hory dostat nejem výbavu a materiál na natáčení obou dílů, ale i členy Laborek, kteří budou pokusy obsluhovat před samotným natáčením i v jeho průběhu. V pátek jsme tak jeli v největší sestavě, která se po příští dny měnila podle průběhu natáčení. Natáčení se zúčastnili: Milan Dundr, Pavel Rubík, Martin Procházka, Honza Crha, Krtek, Matěj Šturm, Matěj Bartoň, Petey a Kamila Bechyňská. V pátek byl nácvikový den pro natáčení 17. dílu. Ten se naostro točil v sobotu. V neděli se zkoušelo na ostré pondělní natáčení 18. dílu. Musím říct, že všichni z Laborek přistoupili k natáčení jako profíci, i když jsme první den byli dost vykulení. S Ohnivou trubkou nebyl žádný problém, jen se dle očekávání vyskytl lehčí problémek s obsluhou tohoto pokusu - pravdou ale je, že jsme očekávali od Honzy větší katastrofu, než jen zapomenutý napájecí adaptér. Protože vše bylo zálohované, zaměnili jsme na páteční zkoušku nový tónový generátor za původní od menší Ohnivé trubky a jednoduše řečeno jsme zaperlili. Trubka makala jak divá a sklidila velký údiv.

Ohnivá trubka v akci
Ohnivá trubka v akci

Obdiv
Příprava na natáčení trubky

Akce !
Kamera jede ....

Pátek i sobota uběhly jak voda, a nás čekalo natáčení 18. dílu. Bylo před námi celkem slušné dobrodružství, protože se připravoval pokus Horký led. Po dohodě s režisérem se roztok navařil v sobotu po natáčení . Nádoby se daly do studia a byla k nim přidělena ostraha. Bylo to kvůli složité manipulaci, protože při přenášení by se mohlo vše samo spustit. Prochi je ale kouzelník, a tak bylo na nedělní zkoušku vše skvěle připravené. Když se moderátor pustil do předvádění pokusu , mířilo na nádoby pět kamer. Nevím, jestli se tolik kamer používá třeba při natáčení výbuchů. Prochi sice trošku strašil, že to nemusí vyjít, ale podle očekávání vše probíhalo při zkoušce bez problémů. Nanokapalina byla celkem triviální záležitost, a tak nás v sobotu čekala už jen příprava roztoku na pondělní ostré natáčení. Jestli se má něco zkomplikovat, tak se to většinou zkomplikuje v nejméně vhodnou chvilku. Tím nemyslím sklenice, které po ohmatání Honzou pukaly jedna po druhé, ale to , že se nám část roztoku v noci z neděle na pondělí rozjela. Pondělní ráno bylo proto ve znamení rychlého vaření a chlazení. Vše se nakonec povedlo, nerozjel se akorát jeden roztok, který byl ale předtočený z neděle. Laborky neudělaly škole ostudu. Po natáčení jsme se ještě domluvili na další spolupráci, takže se máme - máte - mají  na co těšit.  

studio
Prochi při dolaďování otázky

Kluci v akci
Kluci v akci ...

Milan v akci
Milan taky v akci ...

Fakt je to hezké
Jak to funguje ?

Rozhovor
Rozhovor pro TV GVBT.

A je to
A je to !

Kdo se chcete koukat, zapněte si v sobotu 16.4.2011 ve 20:00 hod. ČT 1.


 

Joomla templates by a4joomla