Dokončené projekty

V této sekci zakládáme články o dokončených projektech.

Natáčení  E.ON Energy Globe Award ČR
Je to už nějakou dobu, co byl EON ekologický oskar - správně E.ON Energy Globe Award ČR - v ČT odvysílán. proto můžeme zveřejnit pár informací z natáčení a také fotogalerii.

Studio ZP_19
Od prázdnin jsme se připravovali na další natáčení Zázraků přírody. Chystal se díl 53, 54 a Silvestrovský speciál. Pro nás to znamenalo několik předtáček pokusů u nás ve školní laboratoři chemie a příprava pokusů do studia.

Cvičení 2015_28
Kdo jste se pohyboval v pondělí 29.6. kolem desáté u slánského gymnázia, byl jste asi dost vyděšen. Z oken budovy se valil dým, hlavním vchodem vybíhali studenti i profesoři, na Smetanovo náměstí se přiřítily vozy požární ochrany JHZS Slaný, JSDH Smečno a JSDH Zlonice. Prvotní informace mluvila o požáru v chemické laboratoři. Po proběhlé evakuaci školy zjistil velitel zásahu na základě informací od vedení školy, že chybí profesorka a několik studentů. Nebudeme čtenáře dál napínat, ve skutečnosti šlo o taktické cvičení jednotek PO a požární cvičení slánského gymnázia. Tuto akci začalo plánovat vedení školy společně s velitelem JHZS Slaný již počátkem května. Je až s podivem, že se před personálem školy a studenty podařilo toto cvičení udržet v tajnosti. Dopředu informován byl pouze školník, úzká skupina z Laborek, která zajišťovala zadýmení budovy, ozvučení zvukem ohně a nasvícení prostoru požáru a tři studenti spolu s profesorkou, kteří hráli zraněné osoby. Díky tomuto utajení si škola mohla vyzkoušet reálné chování v kritické situaci a získat tak představu o potenciálních problémech, které by mohli při skutečném ohrožení nastat. Tento „ostrý“ způsob cvičení zvolil ředitel školy úmyslně, který nám řekl:“ …můžeme udělat „ukázkové“ cvičení, kdy profesoři i žáci již několik dní dopředu vědí, že např. v pondělí v 8:00 bude požární poplach, ale tento způsob nám žádné skutečné výsledky nepřinese. Požár se nezeptá, jestli jsou všichni tam, kde mají být, jestli se zrovna ve škole něco nestěhuje… (to byl mimochodem i náš případ  ) Nám z tohoto cvičení vyplynula velmi důležitá informace. Zjistili jsme, že v přízemí na základní škole neslyší hlášení školního rozhlasu a o evakuaci je musela informovat spojka. Ověřili jsme si zároveň, že podobnou krizovou situaci dokážeme zvládnout a podařilo se nám evakuovat celou školu s výjimkou základní školy do příjezdu jednotek PO.“
Hasiči si nacvičili kromě jiného vyhledání osob v budově. Naši studenti jim pod vedením profesorky biologie připravili jedno překvapení. Byli realisticky namaskováni jako ranění, hasiči je po vyhledání museli ještě ošetřit a poskytnout jim první pomoc.
Na závěr mohli ještě přítomní zhlédnout ukázku techniky PO. Asi nejvíc si to užili prvňáčci ze ZŠ, kteří probíhali vodní proudy stříkaček. Doufáme, že před příchodem domů dostatečně uschli.
Chceme poděkovat řediteli ÚO kladno, náměstku krajského ředitele IZSCR SCK a vedoucímu cvičení za ochotu a pomoc při plánování cvičení a všem zasahujícím hasičům, kterým patří náš obdiv a dík.

Pelhřimov 2015
O tom, že se chceme zúčastnit festivalu Pelhřimov - Město rekordů 2015 jsme se rozhodli již na minulém ročníku, pouze jsme netrpělivě čekali, jestli nás Pepíno z agentury Dobrý den opět pozve. Když se tak letos v březnu stalo, začali jsme plánovat, co vše do Pelhřimova povezeme.

Terezín 2015
Terezínské hry 2015 - SUPER AKCE. Stejně jako před rokem jsme na tyto hry připravovali 2 disciplíny. Stage Krakatit byla střílečka s pistolkama NERF, stage Den Trifidů bylo luštění kódu k trezoru.
Nevím jak popsat, jak jsme si to i přes ten zápřah na stanovištích užili. Úspěšnost týmů na stanovišti Krakatit byla 50%, na Dnu Trifidů něco pod 30%. Jak jsem se dočetl na logu megaeventu Terezínské hry, naše stanoviště se až na dvě vyjímky líbili. Dokonce si přišli úkoly vyzkoušet i organizátoři  ostatních stanovišť. Naši kluci také dělali rozhodčí při Hrách bez hranic. Celá akce byla velká legrace a i přes tu neskutečnou únavu při sobotním nočním, tedy spíš už nedělním baleni, jsme si to fakt užili.
Pár prvních fotek z mobilu je zde... Terezínské hry 2015          Video a další fotky přidáme brzo....    

Kouzelná krabička z workshopu Dílny Zázraků přírody ze Dne otevřených dveří České televize v Praze je pdf ke stažení ZDE. (1.90 MB)  
Krabičku vytiskněte na obyčejnou čtvrtku A4 a postupujte dle návodu.
Laborky.cz


Den otevřených dveří ČT 2015
Někdy na počátku roku při natáčení dalších Zázraků přírody nás oslovil produkční České televize Vojta Svoboda s tím, že se chystá Den otevřených dveří České televize 2015. Moc jsme si přáli, aby nám nabídl, stejně jako minule, účast Laborek.cz v Dílně Zázraků přírody. A ono se to stalo! Byla to pro nás opravdu čest a zároveň obrovský závazek. Proto jsme přípravě věnovali mimořádnou pozornost. S Vojtou jsme domluvili hrubý program, vybrali jsme dvě zajímavosti na "Zázrakový workshop", domluvili jsme potřebnou velikost stanů pro případ špatného počasí (i když jsme obdrželi ze zákulisí informaci, že ČT má zajištěno dobré počasí, což se nakonec potvrdilo) a spočítali jsme hmotnost škrobu na běhání bažinou.

PF2015_1
K
lidné vánoční svátky, pohodový a spokojený nový rok přejí Laborky.cz. 
Fotografie je z "ledového natáčení" Zázraků přírody 1.12.2014 před naší školou. Pokud chcete vidět "Fontánu ze 100  Coca Col a 700 Mentosek, dívejte se na lednové Zázraky přírody na ČT1. 


úklid

Jak už je zvykem, před vánočním klidem se v Laborkách většinou uklízí. A jak je pravidlem, úklidu se zúčastňují pořád stejní "skaláci". Letos k nám přibyla i nová členka Laborek.  Kluci likvidovali "binec", vynášeli odpad a zbytečnosti. Podlahu okrášlily holky, takhle se nebleskla ani nová. Díky Vám za pomoc při úklidu...
Pár fotek zde: Úklid   


Mejdan 2014
Tradiční vánoční besídku Laborek, která se konala v aule školy tentokrát popsal MINIGANG:
V pátek 19.12.2014 se konala naše vánoční besídka. I přesto, že byl začátek besídky ustanoven na 14:00, několik účastníků přišlo pomoci dříve.

Před zahájením
Začalo to pro nás před čtyřmi roky. Náš nultý ročník Noci vědců 2011 na zkoušku, pak již oficiálně v letech 2012 a 2013. Každý rok znamenal rozšíření akce do dalších prostor školy a letos poprvé mohu s klidem prohlásit, že Nocí vědců žila celá škola. Ale jak je mým zvykem, vrátím se kousek v čase zpět a začnu hezky od začátku.

NV2014
V pátek 26.9.2014 pro Vás od 18:00 chystáme již náš 4. ročník Noci vědců, tentokrát na téma Buňky pro vědu. Po loňské vysoce nasazené laťce díky přednášce Ing. Dany Drábové, Ph.D., dr. h. c., Vás čeká přednáška na téma STRATOCACHING 2014 aneb Aula patří stratosféře, na které vystoupí i moderátor pořadu Zázraky přírody ČT Mgr. Vladimír Kořen, který je "tváří" Stratocachingu 2014. Laborky.cz jsou jedním ze členů realizačního týmu tohoto projektu. Na Noci vědců 2014 na našem gymnáziu se podílí i Drsná parta z drsného kraje - studenti Gymnázia Bruntál pod vedením Mgr. Jarmily Lázničkové. Plakát s programem Noci vědců na naší škole najdete ke stažení zde:  image  Plakát NV 2014


16.9.2014_1
Dostalo se nám velké cti, prezentovat 16.9.2014  LABORKY.CZ v Techmánii Plzeň při příležitosti speciální akce.
Podrobnosti se dočtete dál v článku...

Den rekordů Pelhřimov 15. narozeniny
 13.6. - 14.6.2014 nás kromě natáčení Zázraků přírody v Praze a Závěrečného semináře projektu MAT 21 v Olomouci čekala ještě jedna velmi zajímavá akce - Den rekordů a kuriozit Pelhřimov 2014, kam nás již opakovaně pozvala Agentura Dobrý den. Na tuto akci se těší každý rok celé Laborky. Je to sice makačka - celý den prezentace pokusů na náměstí pro 12 tisíc návštěvníků, ale je to také skvělá zábava a i překvapivě skvělá večerní párty. Navíc zde oslavil 15. narozeniny Minikrtek, ke kterému se přitulila krásná slečna...

Den dětí 2014
V sobotu 31.5.2014 jsme se již tradičně zúčastnili Dne dětí, který pořádal SVČ Ostrov. Náš stánek s pokusy jsme tentokrát rozbalili na trávě vedle promítací kabiny, což byla dobrá volba. K elektřině kousek, možnost střílení vzduchovým dělem, nedaleko od pódia... Ve stánku jsme předváděli pokusy s dusíkem, s indukčním vařičem, s magnetickou nanokapalinou, nechyběl ani SF6 a supravodiče. Před stánkem se střílelo ze vzduchových děl na cíl. Podle reakcí návštěvníků se jim program líbil. Dokonce se nám ozvali dva zájemci o kroužek Zkoumálek.  
Další fotografie z akce najdete zde: Den dětí 2014     
Časosběrné video z celé akce je možné vidět na našem Youtube, nebo přímo zde: Video.  
Díky všem, kteří se zúčastnili.

Pár logů z webu geocaching.com:

Logy_01 

Logy_2

Logy_3

Logy_4

Logy_5

Pár hezkých fotek od kačera Albis :  

Terezínské hry_01
V pátek 23.5.2014 a v sobotu 24.5.2014 se Laborky.cz zúčastnily Terezínských her.
Pro soutěžící jsme připravili dvě stanoviště v podzemí pevnosti. Venku na volném prostranství si mohli návštěvníci zastřílet z největšího vzduchového děla na světě a vedle registrace jsme měli tradiční stánek s pokusy.
Jako soutěžní disciplíny jsme vybrali "Vzduchová děla" alias Dlouhej kouř a "Bártyho laserovou síť" alias Trezor. Myslíme si, že se soutěžícím týmům obě disciplíny líbily. Takhle velký počet aktivit znamenal i velký rozsah "práce" pro zúčastněné členy Laborek.cz a to i vzhledem k velkému počtu soutěžních týmů. Vždyť soutěž jela po oba dny do 23:00. Velké dělo obsluhoval Pavel, u malých děl v podzemí byl Minikrtek, Mára, Ríša, Janička, Komajz a Obi, u Bárty laserů byl Bárty, Anička, Vojta, Diviš a velkej Martin. U stánku byl Krtek a ostatní se zde průběžně střídali.
Díky organizátorům za prima akci, ale hlavně DÍKY Vám - kluci a holky z LABOREK.
Pár fotek a logů Laborek.cz od kačerů najdete zde: TEREZÍNSKÉ HRY - fotky a logy kačerů z akce
Fotky a náš filmík zde doplníme velmi brzo.

 
 

V časopise 21. století Junior - číslo 4/2014 je hezký článek o Stratocachingu a o Laborkách. Laborky jsou tam dokonce 2x.


Kyvadlo_11
A
č se to nezdá, Laborky nenápadně pracují na dalších experimentech. Chystáme se na natáčení dalších dílů Zázraků přírody, které nás čeká v dubnu, stavíme a zkoušíme další experimenty, postupně doděláváme čidla k naší Meteobudce... 

Letna_22_02_2014_01
N
aše druhá účast na této skvělé akci. Na pódium jsme šli s Vláďou Kořenem ve 12:45, takže jsme měli opět čas si trochu zařádit. Ihned po ránu jsme dali náš oblíbený curling. Potom malá svačinka, a hned na brusle. Diviš stál na bruslích po velmi dlouhé době, tak mu to kolečko okolo Letné trvalo "průměrně". Krtek mu sice ihned po nástupu na led zařídil sličnou instruktorku, která byla velmi ochotna se Diviše ujmout, ale hrdost puberťáka zahnala ochotnou slečnu do náruče jiného začátečníka. Tahle sobota byla skvělou akcí. 
Další fotky z akce najdete zde: Letná 22.2.2014
PF 2014


INFO PRO LABORKY:

Pá 15.11.2013 na Laborkách příprava na STRATOCACHING a od 18:00 na 30 minut pokusy pro Rozrazil, pak stavění Řídícího střediska projektu Stratocaching
So 16.11.2013 od 08:00 - provoz Řídícího střediska projektu Stratocaching - plánovaný konec 20:00. Kdo z Laborek chce na tuto akci jako "řídící operátor", napíše mi mejlem do 11.11.2013 a já mu sdělím podrobnosti.
Vše o projektu STRATOCACHING najdete ZDE. 

So 23.11.2013 - návštěva z Bruntálu, celý den předvádění pokusů pro studenty z Gymnázia Bruntál. Už se těšíme :-).

Jinak toto všechno máte uvedené v kalendáři na hlavní stránce, stačí si rozkliknout např. měsíc a kliknout na vybranou událost.

Ing. Dana Drábová, PhD.
771!!! ... Tolik návštěvníků dostalo v pátek na naší Noci vědců identifikační pásku IDSYS.
Český rekord!!! ... byl nám spolu s pořadem Zázraky přírody ČT uznán nový rekord Auto na knize.
Ing. Dana Drábová, PhD.,!!! ... skvělá přednáška na skvělé téma od skvělého člověka. 
Neskutečný dík!!! ... moje opravdu VELKÉ poděkování všem, kteří se na Noci vědců podíleli.
Pár blbců!!!... sebrat ve škole toaleťáky, omotat venku oplocení auta a plot v ulici Na sadech?  IQ pračky - vše pod kamerou MP Slaný :-)))
Na další podrobnosti si budete muset chvilku počkat, ještě teď se z toho vzpamatovávám.

Laborky na Střele
První prázdninovou akcí Laborek byla návštěva tábora na Střele, kam nás pozval Obi.

Vyhlášení rekordmana roku
"Bombastická akce!" - tohle je ta správná věta, která přesně popisuje Den rekordů v Pelhřimově.
To, že jsme na akci zváni, jsme se dověděli na začátku roku. S agenturou Dobrý den jsme začali domlouvat naše vystupování v aréně Laborek.
Při plánování se najednou objevil nápad na letošní druhé stavění největšího vzduchového děla. Ano, je to rekordmanská věcička, tak proč ne.

Den dětí
Velmi deštivé počasí a chladno, to byl hlavní důvod, proč jsme se letos na Dnu dětí objevili v Grandu, místo na tradičních Hájích.

logo skola skole resize
Podpořili jsme vyplavenou ZŠ Komenského náměstí v Kralupech nad Vltavou. Plakát ZDE.
Podařilo se nám vybrat částku 7.000,- Kč, kterou jsme osobně předali v Kralupech n V. vedení školy.

Laborky a Vladimír Kořen
V sobotu 4.5.2013 jsme celý den předváděli pokusy v Dílně Zázraků přírody na Dnu otevřených dveří ČT v Praze na Kavčích horách. Ve stanu Dílny Zázraků přírody se pokusničilo jako o závod. Dělali jsme chemické zahrádky, demonstrovali jsme supravodivou levitaci, RGB baňky, laminární proudění a odporovou sílu, hořící kapesníky co neshoří, tření... Za stanem jsme měli postavené největší vzduchové dělo, ze kterého se celý den střílelo. U našeho stanu bylo trvale přeplněno. Celý den všechny naše pokusy komentoval Prochy, párkrát jsme přizvali Vladimíra Kořena, který povyprávěl zajímavosti o pořadu Zázraky přírody a k našemu velkému překvapení vychvaloval i Laborky a naší školu.  Musím také velmi pochválit celou partu, že tak skvěle reprezentovala školu. Musím také zmínit 2.ZŠ a 3.ZŠ, ze kterých na Laborky chodí Martin, Mikuláš a Marek. Díky Vám všem, byla to sice pro Vás celodenní náročná dřina, ale i přes to jste byli skvělí až do konce. Na kameře mám pro Vás i poděkování od produkčního Vojty. Video z akce najdete ZDE.   Časosběr ze stavby děla je ZDE a časosběr ze stánku je ZDE.  
                                Pokud chcete vědět víc, čtěte celý článek.

DSC05822 resizeAuto na knize
Jak už jsme psal ve starším článku o podzimním natáčení Zázraků přírody (najdete ho ZDE), pokus s autem na knize byl pro nás i pro štáb pořadu Zázraky přírody velmi zajímavou výzvou. Jak se vlastně ale takový pokus chystá? Nejprve se někomu někde na pozadí normálního toku myšlenek lehce zableskne. Někomu se to stává při snídani, někomu při písemce ve škole, někdo má to štěstí, že se mu přímo celý pokus zdá, já mám tyto okamžiky většinou na WC. Pak je nutné sebrat odvahu a po prodiskutování v Laborkách musíme ten záblesk přednést hlavním lidem ze Zázraků přírody. Když je náš popis dostatečně zaujme, začneme pokus pořádně plánovat. V případě auta na knize, bylo potřeba před samotným odsouhlasením realizace ve velkém, absolvovat alespoň nějaký test. Kam jinam se obrátit, než na odborníky v pevnostních zkouškách, na firmu CZ FERMET s.r.o. Kladno, kde nám Ing. Procházka a p. Bambas umožnili realizovat trhací zkoušky, které měly za cíl ověřit pevnost držáků a seskládaných knih.

viktor 2012 resize
LABORKY se staly jedním z držitelů letošního Zlatého oříšku 2012.
Na republikové finále do Brna jsme vyráželi v neděli velmi časně ráno. Slovem velmi myslíme v 5:00. Původní sestava Laborek, se kvůli alergické reakci Aničky a pár známkám Gábiny, zvrhla v čistě pánskou jízdu. Matěj, Martin, Martin, Marek a Matěj. Dalo by se také napsat M+M+M+M+M. Nebo 5M. 
Do české televize Brno jsme dorazili těsně k deváté hodině. Cesta nestála kvůli počasí za moc. Proti tomu, co nás čekalo v noci cestou zpět, to byla ale jízda snů. Přes to nás Michal a Martin dovezli do studia včas. Kluky dost překvapilo, že je ihned po příjezdu čekala maskérna (Matěje dokonce učesali). Pak spěchali do studia, kde natáčeli úvodní rozhovor. A hned fofrem na rozhovor pro rozhlas. Po obědě je čekala prezentace pokusů. Vše se jim povedlo na jedničku, divákům a štábu se vystoupení moc líbilo. Co ale porota. Baví je fyzika a chemie? Přeci jen tančící děvy lahodí oku víc, než např. ukázka laminárního proudění. Když se blížilo vyhlášení (které mimochodem od rána bylo velmi v nedohlednu), byli jsme slušně nervózní. Potom to začalo. Když se mezi oceněnými ozvalo "Laborky při Gymnáziu V.B.T ve Slaném", dost se nám ulevilo. Dokázali jsme to! Dostali jsme diplom, sošku a šek na 10.000,- Kč. Kluci hned sošku ptáka se zlatým oříškem v zobáku pojmenovali. Tak ahoj, Viktore. Ať se Ti u nás na škole v Laborkách líbí. Jsme rádi, že jsme tě dovezli tou strašlivou noční zimní cestou v pořádku domů. Ta cesta byla opravdu extrém - náledí a husté sněžení. Proto jsme také dorazili domů až po jedné v noci.
Děkujeme Michalu Šturmovi, Pavlu Rubíkovi a Martinu Divíškovi st. za podporu přímo v Brně.       
Zlatý oříšek 2012 - LABORKY
Zleva: Matěj Šturm (GVBT) a Viktor (teď už GVBT), Martin Divíšek (GVBT), Martin Komínek (GVBT), Marek Zůna (3. ZŠ Slaný), Matěj Bartoň (GVBT)

Copy of DSC06131 resize
Podzimní blok natáčení pokusů pro pořad Zázraky přírody ČT začal v říjnu, natáčením předtáčky v Bunkru Drnov. Připravovali jsme pokus o tření. Samotné natáčení byla zábava, když totiž na podrážky vašich bot přestává působit tření, je chůze fakt nebezpečná. A když se pak vaše padající tělo nemá při dopadu o co pořádně třít, je to ještě větší legrace. Tady musím s popisem pokusu zatím přestat, uvidíte ho z kraje roku 2013. Jako další nás čekalo natáčení další předtáčky, tentokrát na vrakovišti v Praze.
Vrakoviště

Vlastně ani nevím, jak slovy popsat ten skvělý pocit z party nadšenců, kteří za námi přijeli do Laborek přes celou republiku. Zatím co se teď někde nocí řítí autobusem a pak i vlakem domů, dochází mi, jaká to pro nás byla čest, tuto partu v Laborkách přivítat. Ale to vlastně začínám od konce, tak hezky "šupky dupky na začátek!"
 DSC05332 resize
Domlouvání této návštěvy vlastně začalo již na semináři k projektu MAT21 - Materiály pro 21. století, o kterém píšeme na jiném místě. Tam jsme s Pavlem potkali dvě skvělé profesorky, prof. Lázničkovou a prof. Bartoňovou. Zaujala je prezentace Laborek, slovo dalo slovo, a výsledkem byla dnešní "návštěva z daleka".  Když jsme minulý týden v Laborkách všem popsali cestu, kterou tato parta v sobotu absolvuje, bylo znát, že k dnešní předváděčce všichni přistupují opravdu s velkou zodpovědností a lehkou trémou. I když jsme celkem otrkaní vystupováním před veřejností, fakt jsme jim chtěli tu úmornou cestu vykompenzovat bezchybným předvedením pokusů. Za Laborky mohu říct, že se všichni moc snažili a vše, co jsme stihli se snad líbilo. 

2012-11-01-1337 uklid
V sobotu čekáme velmi vzácnou návštěvu. Hnulo se v nás svědomí, protože ten stav vzniklý po Noci vědců byl nadále netolerovatelný, a proto byl nařízen na čtvrteční podvečer velký úklid dílny. Uklízel Krtek, Pavel a Vyky. Takže kdo bude ode dneška dělat nepořádek nebo po sobě nebude uklízet věci po pokusech (Vojto!), ten dostane po čenichu. A  jeden vzkaz pro návštěvu: "Moc se na Vás těšíme..." 

Prochy v akci.U zemětřesení...
Koncem srpna nás oslovila agentura, která zajišťovala natáčení slavnostního vyhlášení Ekologického Oskara neboli E. ON Energy Globe Award ČR 2012. Dorazlili do Laborek s tím, že chtějí připravit pokusy, které se budou v průběhu vyhlášení vysílat. Na přípravu jsme měli jen dva týdny, i tak si myslíme, a od štábu jsme vyslechli, že s námi byli spokojeni. Pokusy se natáčely v Bunkru Drnov.
Pořad se vysílal v sobotu 13.10.2012 od 21:45 na ČT1. Můžete se na něj podívat ZDE

V sobotu 6.10.2012 od 20:00 odvysílala ČT1 pořad Zázraky přírody, ve kterém máme naše pokusy. Díky štábu Zázraků přírody jsme měli možnost vyzkoušet si pokus z období války - "Projekt Habakkuk".
Stránky pořadu Zázraky přírody najdete ZDE. 
Celý článek o realizaci projektu HABAKKUK najdete ZDE.
Připravujeme video a celou sekci do fotogalerie.
DSC01225 resizeDSC02516 resize  

Klid nedělního odpoledne...Laborky u vzduchového děla.
418.....    Nedělní odpoledne po naší Noci vědců...
Plácek před školou je prázdný, nic už nenaznačuje, že tu ještě před pár okamžiky stálo největší vzduchové dělo na světě. A také již není poznat, že v pátek v podvečer vyšlapalo po schodech do školy právě těch 418 návštěvníků. Ve škole už nevoní sobotní snídaně pro přespávající. Na chodbách už není slyšet pokřiky dětí:"...pojď sem, tady se dělá zmrzlina tekutým dusíkem! Já už měl čokoládovou a teď budou dělat banánovou!" Na dvoře už dávno nehoří oheň na opékání "buřtů", paprsky tančících plamenů překrásné ohnivé show již 40 hodin putují dál vesmírnou temnotou někam k hranicím nám známého vesmíru, jediná mikrovlnka, kterou dnes sleduje Prochy z hromady knih je ta, ve které si místo plazmy ohřívá nedělní oběd.  "Špunti" z Laborek, se místo zajímavých pokusů s tekutým dusíkem a laminárním prouděním, učí doma na písemky. Markéta a Martin  už neasistují při stavbě stého vzduchového dělíčka... V tělocvičně jsou už jen pozůstatky od nově zapojeného tělocvikáře Michala, který vedl zábavné pokusy na vlastních  tělech.  Přednášející jsou zpět v Praze, ve Dvoře Králové a asi už i v Ženevě. Dalo by se vlastně jen stručně říci, že Noc vědců 2012 skončila.
No a mne čeká oblíbený krok zpět:
První myšlenky o tom, že se chceme Noci vědců 2012 zúčastnit, se objevila ihned po Noci vědců 2011.

Je těsně před druhou hodinou v noci. Škola je až na tělocvičnu prázdná, v tělocvičně je 31 človíčků, zatím je tam spíš binec před spaním, jdu to utlouct... Doufám, že se Vám naše Noc vědců líbila, pokud ano, těšíme se za rok... Podrobnější článek a fotky zde umístíme velmi brzy. 

banner noc vedcu 2012

Rok se s rokem sešel a Laborky Vás opět zvou na Noc vědců, tentokrát jako oficiální partner této evropské akce.
Připravujeme pro Vás celonoční zajímavý program. Hlavní přednášky se budou točit okolo CERN, na to máme pozvané skvělé vědce - doc. RNDr. Jiřího Dolejšího, Csc. z Ústavu částicové a jaderné fyziky MFF UK, Ing. Michla Marčišovského z CERN a je také připravena zajímavá přednáška RNDr. Dany Holečkové, ředitelky ZOO Dvůr Králové, která z mého pohledu udělala z této ZOO úžasnou zahradu s Afrikou na dosah.
Představíme Vám překonání světového rekordu Laborek a Zázraků přírody "Vzduchové dělo", zařádíme si v laboratořích, vyrobíte si vlastní vzduchové dělo, se kterým si můžete i zasoutěžit, představíme Vám 3D tiskárnu, 3D skener, čeká Vás spousta biologických zajímavostí, budeme si hrát s ohněm, vyzkoušíte si pokusy s vlastním tělem, uděláme vám termofotografii atd.
V úterý 19.9. také dorazily nové kukly do našeho tropického motýlária, tak doufáme, že se budou líhnout akorát podle plánu.
Akce je vhodná pro děti i dospělé, hlavně pokud Vás baví věda a rádi si hrajete.
Pro odvážlivce bude opět možnost přespání ve škole. Ospalci mohou ulehnout dříve (bude upřesněno), než v 01:00.
Těšíme se na Vás.
Program akce (bude se operativně upravovat :-)) - ke stažení je ZDE.   Info o dalších místech konání akce www.noc-vedcu.cz.
Vstupné na Noc vědců ZDARMA.
program noc vedcu 2012 cmyk resize
Noc vědců spadá do projektů 7. rámcového programu EU (FP7–PEOPLE –2012 –NIGHT). Koordinátorem za Českou republiku je Techmania Science Center o.p.s. v Plzni, partnery projektu jsou kromě Gymnázia V.B.Třebízského ve Slaném Masarykova univerzita Fakulta chemická VUT v Brně, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Česká astronomická společnost, Hvězdárna a planetárium hlavního města Prahy, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, iQpark Liberec, Mendelova univerzita v Brně, Univerzita Palackého v Olomouci, Přírodovědecká fakulta UK v Praze a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.
plakat noc vedcu 2012 web
Děkujeme všem, kteří naši akci podporují..... Díky.

  

Ani nevím, kde vlastně začít. Je neděle večer a ti, co zažili v tomto týdnu laborkový maraton akcí, mohou konečně trochu oddechnout. Ale začnu popořadě.
Minulý víkend proběhlo natáčení předtáček pro pořad Zázraky přírody - našeho projektu BOREAS, neboli největšího vzduchového děla. O tomto projektu se dočtete v samostatném článku. Jak střelba dopadla, uvidíte po prázdninách na ČT1 v pořadu Zázraky přírody. Zatím připojuji jen pár fotek.
Model od architekta Jaroslava Svobody. A bude se střílet...
Model kanonu a skutečný MACEK.

Další akcí, která nás čekala, byla návštěva Dne vysokého napětí v EGU VVN v Běchovicích. Laborky na tuto akci zapůjčily Metrovou statiku. Protože tato akce byla ve čtvrtek po vyučování, vyrazili jsme na ni jen v malé skupince. Když jsme dorazili do EGU, celkem jsme koukali, kolik lidí se zajímalo o naši metrovou statiku, která byla vedle toho, co dovedou v EGU, směšně malá. A přes to zde zazněla věta, která je hodna vytesání: "... a hele Laborky, vy jste žijící legenda...". Tak tohle opravdu zahřeje a potěší. Škoda, že tuto větu neslyší celé Laborky, protože vyprávěné už to není ono. Musím také na okraj zmínit, že jsem zde potkal skvělého člověka (nebo spíš skvělou člověčku). Doufám, že se uvidíme častěji :-). 
Kola v EGURozhovor pro ČT24
Ukázka kol v EGU VVN v Běchovicích.

Takhle to dělají v EGU...
Takhle to umějí v EGU...

Na pátek jsme se moc těšili. Čekalo nás natáčení projektu HABAKUK. Točilo se na slánském rybníku. Článek z Kladenského deníku najdete ZDE.
Ráno byl sraz v 6:30 ve škole na dvoře. Vyráželi jsme do kladenských mrazíren ALLFROST, kde na nás čekaly zamražené formy projektu HABAKUK. Nakládání šlo celkem v pohodě, a tak jsme z mrazíren vyrazili podle plánu. Na devátou dorazili na rybník hasiči, slánští rybáři, studenti z naší školy a jeřáb ze Servisu jeřábů  ve Slaném. Vše šlo celkem v pohodě, bohužel pršelo a projekt se nám začal trochu komplikovat. Co se dělo, a jak vše dopadlo se dovíte 16.6.2012 ve 20:00 na ČT1 v pořadu Zázraky přírody
nakládkaZáchranná akce ???
Nakládka HABAKUKu a kluci v akci...  

No a pak přišla sobota. Kdo ještě chodil, vydal se na Den dětí, který pořádal Ostrov Slaný. Laborky měly tu čest a mohly předvádět své pokusy celé odpoledne. Začali jsme od nejjednoduších pokusů jako je oblíbené laminární proudění a malý vzduchový kanon, pokračovali jsme pokusy se suchým ledem a tekutým dusíkem, no a pak jsme gradovali s pokusy s ohněm. Chtěli jsme si i trošku bouchnout, Jindra to dokonce byl ochoten tolerovat, ale Krtek dal slib Mirce, že nebudeme rušit hnízdící ptáčky, a tak si pak jen nadával do slabomyslných blbů, protože sliby se neporušují. Náš stánek navštívila spousta lidí, hráli si s námi špunti i rodiče. S veřejností se těšíme na další setkání při Noci vědců 28.9.2012. 
Laborky na Dni dětí Ostrova 
020620121018 resize020620121020 resize
020620121022 resize020620121024 resize
Laborky na Dni dětí Ostrova.

Chci poděkovat všem, kteří se na těchto akcích podíleli. Také děkujeme všem, co nás při těchto pokusech podpořili. Děkujeme panu starostovi za ochotu a podporu. Největší dík ale patří štábu Zázraků přírody, díky kterým si můžeme pokusy v duchu našeho hesla: "...vyšší výkon..." vyzkoušet.  Byl to celkem zápřah, během týdne jsme dali dva rekordy, za jejich zápis děkujeme Agentuře Dobrý den. Ještě nás čeká víkendové natáčení ve studiu a pak bude zase chvilku klid. Díky. Krtek.

 

DSC01097 resize
V sobotu jsme se sešli v mrazírně ALLFROST Kladno, kde jsme díky pochopení ředitele Vladimíra Bláhy mohli začít realizovat projekt HABAKUK, který připravujeme se Zázraky přírody do červnového natáčení. Tentokrát se jelo ve velké sestavě, protože bylo potřeba dost máknout....

DSKuba na dně...
Dnešní den se zapsal do historie Laborek jako den ukončení projektu DELFÍN. Dnes totiž proběhlo v areálu Aquapalace Čestlice natáčení pokusu, který jsme trénovali na slánském bazénu několik sobotních časných rán...

logo den 3d resizeV pátek jsme na škole pořádali DEN 3D. Byl to seminář o 3D tisku a 3D skenování, na kterém přednášel "3D guru" Josef Průša, autor celosvětově známého MENDELU PRUSA. Návštěvníci si nejprve vyslechli zajímavou přednášku o 3D tiskárně MENDEL PRUSA, došlo také na ukázky tisku a zajímavou diskuzi.Špunti z Laborky skenovali každého, kdo měl zájem. Myslím, že se páteční večer dost povedl. Díky mockrát Pepo. Dál v celém čláku najdete pár fotografií.

motylarium resizeProhlídka motýlária
Dnešního dne zažilo motýlárium svůj velký den. Po víkendové makačce, kdy se motýlárium kompletně přestavělo ze síťového modelu, který šila Nicol, na kompletně zateplené, polykarbonátové, makrolonové, kůromulčované.... jsme ho Michaele a Kláře předali více méně hotové. Dnes se také motýlárium dočkalo prvních obdivovatelů. Připravujeme ještě informace o motýlech, kteří momentálně v motýláriu poletují. První info je ke stáhnutí ZDE. Dnes večer jsme také nainstalovali osvětlení, budeme ho ale ještě vylepšovat o možnost dálkového ovládání. Vzhledem k tomu, že jsme motýlárium financovali z vlastních zdrojů LABOREK, doufáme, že ho nikdo nebude úmyslně poškozovat. Až dokončíme zbývající drobnosti, uvedeme zde pro informaci celkové náklady na stavbu. Další články o motýláriu najdete opět na stránkách školního "biowebu"  - BIOCHLIV.CZ. Fotografie z motýlária jsou uveřejněny na fotowebu prof. Chlivényiové ZDE. Pokud někdo chcete naše motýlárium podpořit, prosím, kontaktujte nás.

DSC09369 resizelistonoh nataceni resize
V sobotu 18.2.2012 se od 20:00 na ČT1 vysílal další díl pořadu Zázraky přírody, ve kterém jsme měli krásný pokus Skleněné peklo a video s Listonohem letním.
Při natáčení pokusu Skleněné peklo byla celkem legrace. P. Kořen fedroval síru do zkumavky jak o život. Jediný, komu se to nelíbilo byl přítomný hasič, který celkem vtipně nadával.
Když se např. p. Kořen zeptal diváků: "... mám ještě přidat ?" a z obecenstva se ozvalo: ".... Anoooo... !!! ", vedle  nás se z úst hasiče nesly věty jako: "... Nééééééé...", ".... on se zbláznil.  Až se to rozprskne, jsem zvědavej, kdo to bude hasit, já ne..." Takže fakt zábava. A to se na nás před pokusem ještě přišel podívat televizní pyrotechnik a nechal si vše dopodrobna popsat. Byl to prima chlap a hezky jsme si popovídali. 

Natáčení záběrů listonoha se uskutečnilo v září 2011. Na výpravu jel tým Laborek v sestavě Milan, Matěj, Krtek, Honzič a příležitostný člen Marek. Počasí bylo na natáčení sice skvělé protože bylo pod mrakem, ale občas lehce sprchlo. Zatímco Krtek s kamerou SONY HC1 byl vždy úžasně chráněn, toto se nedalo říct o asistentech. Tak je to ale i v Zázracích přírody. Na obrazovce není vidět ta několika denní práce celého kolektivu, díky kterému takový prima pořad vzniká. Další fotky z našeho natáčení listonoha můžete prohlížet ZDE ve Fotogalerii. Zde jsou dvě videa z akce Listonoh III.

Stránky pořadu Zázraky přírody najdete ZDE.

Učebna vedle laborky chemieZahájení v aule.
Než se dostanu až na "Den poté", musím se vrátit na "Ten den".
"Ten den"
začal hromadou zařizování. Vše bylo sice připraveno a domluveno dostatečně předem, ale ani výborná bůčková pomazánka, ani chleby, ani soudek s pivem z Pivovaru Antoš (díky Pepo), nedojdou do školy pěšky. Dusík se také sám nepřepraví, a to nemluvím o vuřtech a spoustě dalších drobností. Je s podivem, jak ten čas letí. Do všeho zařizování a stěhování přicházely zprávy od fluktuujícího Pavla, který se sunul vlakem odkudsi z Aše, z lovu německých myší. To, že sraz byl ráno v 10:00, ho celkem nevzrušovalo. Pravdou je, že se mu podařilo přijít alespoň včas, před začátkem akce.

Zázraky přírody díl 19
Přípravy pokusů do 19. dílu Zázraků přírody začaly již koncem května. V tomto dílu jsme díky ČT mohli vyzkoušet Běh bažinou. Této super akci je věnován samostatný článek a také sekce ve fotogalerii. Dalším pokusem, který jsme připravovali pro natáčení, bylo vytvoření Blesků v plexiskle. Hlavním úkolem, který jsme museli vyřešit, byla možnost vytvoření výboje opožděně. I když nám "chlapi z tunelu" zpočátku moc šancí nedávali ( vlastně žádné :-) ), byli ochotni naše  teoretické nápady vyzkoušet. Zda se nám povedlo výboj vyvolat až na stole v dílně po několika minutách, uvidíte v sobotu 17.9.2011 od 20:00 na ČT1 v pořadu Zázraky přírody. Skákání škrobu na reproduktoru a demonstrace osmotické elektrárny byla třešnička na dortu.
 Stránky pořadu najdete zde.

logo Běh bažinouChci Vám popsat tuto akci z pohledu jednoho člena Laborek.  V pátek, ve tři odpoledne, začala stavba bazénu na natáčení. Toho jsem se nezúčastnil, užíval jsem si s Matějem krásné sluneční odpoledne na Benecku, na soustředění karate. Průběžně jsem ale dostával informace o tom, že vše jde podle plánu. Městská policie vyznačila zónu zákazu stání a Městský úřad vydal povolení k záboru pozemku. Proto jsem, nic netušíc,  noc po návratu z Benecka prospal naprosto v pohodě, bez divokých snů a nočních můr. Ráno jsem s Matějem vyrazil vyzvednout chlebíčky a bráchu s druhou kamerou. Podrobnosti čtěte dál.

Zázraky přírody - díl č. 18,  se vysílal v sobotu 28.5.2011 od 20:00 hod. na ČT 1. Byly zde opět pokusy z Laborky. Tentokrát jsme připravovali Horký led, kde zaperlil Prochi, a Nanokapalinu. Ta pomalá krystalizace byla fascinující. Celá parta z Laborek si zaslouží dík za skvělou propagaci školy. Odkaz na stránky pořadu je ZDE.

V sekci NÁVODY v položce KE STAŽENÍ pod záložkou PRAKTICKÉ INFO  najdete soubor PDF s pokyny od CK. Můžete také stáhnout přímo ZDE.

cern
Informace o zájezdu do CERN najdete v samostatné záložce MENU nebo přímo ZDE.
INFORMACE K DOPLATKŮM JSOU UVEDENY ZDE !!! Všechny platby byly uhrazeny.
Zde jsou nově ke stažení Pokyny k zájezdu od CK a Informace o cestování do Švýcarska.
Pro nezletilé - nezapomeňte podepsaný souhlas zákonného zástupce, je jako str. 3 v Pokynech k zájezdu.

Není to tak dávno, co o nás vyšel první článek v místním měsíčníku. A protože naše pokusy jsou vizuálně zajímavé, a do Prahy to máme kousek, doslechla se o nás i Česká televize. Je pravdou, že o nás informoval jeden tatínek, který tam pracuje. Za to mu patří velký dík. Slovo dalo slovo, a z televize se ozval produkční, že by chtěl navázat spolupráci s Laborkama. Máme připravit pokusy pro natáčení pořadu Zázraky přírody . A hned pro dva díly - 17. a 18.
Po informativní schůzce s vedoucím produkce a se scénaristkou jsme se dohodli na přípravě tří pokusů. Do dílu 17 si vybrali Ohnivou trubku a do dílu 18 Nanokapalinu a Horký led. Skvělé bylo , že televize chce vše podle našeho hesla: "Vyšší výkon ..." . Ohnivá trubka tak byla maximalizována , Nanokapalina a Horký led se připravovaly ve velkém.
Natáčení probíhalo od pátku 11.3.2011 do pondělí 14.3.2011. Tady je odkaz na web pořadu. 17. díl se vysílá 16.4.2011 od 20:00 na ČT 1.

Joomla templates by a4joomla