logo Běh bažinouChci Vám popsat tuto akci z pohledu jednoho člena Laborek.  V pátek, ve tři odpoledne, začala stavba bazénu na natáčení. Toho jsem se nezúčastnil, užíval jsem si s Matějem krásné sluneční odpoledne na Benecku, na soustředění karate. Průběžně jsem ale dostával informace o tom, že vše jde podle plánu. Městská policie vyznačila zónu zákazu stání a Městský úřad vydal povolení k záboru pozemku. Proto jsem, nic netušíc,  noc po návratu z Benecka prospal naprosto v pohodě, bez divokých snů a nočních můr. Ráno jsem s Matějem vyrazil vyzvednout chlebíčky a bráchu s druhou kamerou. Podrobnosti čtěte dál.

 

Po příjezdu ke škole zde už pobíhal Milan s Pavlem a Prochim. Když jsme obhlídli bazén s pódiem, vypadalo to na menší katastrofu. Byl sice postaven přesně podle výkresů, ale asi se při stavbě zapomnělo na vodováhu, a z pohledu Milana a Prochiho byl dooost nebezpečný s ohledem na možný úraz. Když se mi podařilo přežít první vlnu děsu, naložil jsem Milana, Matěje, Prochiho a Pavla a vyrazili jsme na betonárku ZAPA. Už nás čekal vedoucí betonárky p. Pergl.  Ve skladu byl připravený škrob od firmy AMYLON v množství, o kterém se nám nedávno jen snilo. Vidět 2,5 t škrobu v bigbagu a dalších 175 kg v pytlích je fascinující. Na desátou přijel domíchávač a lehce po desáté dorazil jeřáb od Servisu jeřábů ze Slaného. Tady někde začíná záhada celého dne. V domíchávači již bylo 1200 litrů kladenské vody. Jeřáb postupně zvedal bigbagy nad násypku mixu a plnil ho postupně škrobem. Televizní štáb České televize, pořadu Zázraky přírody, dorazil s p. Kořenem přesně podle plánu. Nejdříve se přelepila všechna loga nálepkou Zázraky přírody ( kvůli skryté reklamě ). Náš tým mohl mít pláště s logem Laborek i v průběhu natáčení, tak snad budeme vidět i na obrazovce. Kamery natočili míchání škrobu a jeho barvení. Barvy od firmy AROCO stačilo cca 300 g. Pak štáb odjel na přípravy ke škole, a na nás zbylo domíchání, vyzkoušení malé dávky v kolečku a přesun ke škole.
Mix projel povolenou trasou a dorazil před školu přesně podle harmonogramu. Plnění bazénu probíhalo rychleji, než jsme čekali. To už nás mělo trochu zarazit. Bazén byl naplněn po jeden okraj ( druhý byl o 7 cm mimo vodováhu Wink ) a Pavel s výkřikem : "... já tomu věřím... !" vběhl oblečen na hladinu. Co následovalo nechci moc rozepisovat. Po dvou krocích, k hrůze všech okolo stojících i jeho samého, zajel do bazénu jak delfín. A zde se projevila ona záhada. Co je špatně ? Poměr ze zkoušky sice zapisoval Pavel, ale snad dokáže zapsat 4 řádky čísel dobře. Možná... . Vyděšený štáb se odebral uklidnit na oběd a všichni z Laborky s výrazem "... to je v pohodě... " začali domíchávat škrob, který jsme měli pro jistotu na dohuštění. Po dosypání 3 pytlů, což mimochodem byla celá rezerva, se Pavel rozeběhl podruhé. A zase delfín. Musím zde vložit vsuvku, že pokus zachránil odpůrce vědy a nadšený tělocvikář v jedné osobě Michal. Dokázal operativně sehnat dalších 100 kg škrobu od firmy Pešek a Rambousek. Po dosypání 75 kg z této z nebe spadlé rezervy, se vydal Honza na běh bažinou. A vše se povedlo - nebyl delfín. Celkové množství spotřebovaného škrobu tak stouplo na 2.750 kg. Zbyl nám jen jeden 25 kg pytel.
Štáb, který se mezitím vrátil z restaurace U Jožky, očekával výsledek našeho snažení se zahuštěním škrobu. Když jsme jim několikrát předvedli úspěšný přeběh, byla rána od toho spadlého kamene slyšet určitě až v Praze na Kavčích horách. Pookřálí "televizáci" se hned pustili do natáčení experimentu. Když se vše potřebné natočilo, byl nám bazén se škrobem k dispozici pro veřejnost. Jen v krátkosti zmíním některé ze spousty úspěšných i neúspěšných pokusů o překonání bažiny. Lyže, na kterých chtěla bažinu překonat nadšená profesorka, se i přes značné úsilí nepodařilo dovléci na druhou stranu. Naopak boby tažené skupinkou plebejců, které si podmanila pohledná členka Laborek, přelétly bazén i schodiště šílenou rychlostí. Honza na kole také neměl šanci. S přehledem vítězili běžci. Kdo zvolil tuto metodu, měl šanci. Ne však já, oděn do malířské kombinézy. Ta se zachovala jak krtkolapka a já byl slušně přilepen. Na běh bažinou se také přijelo podívat několik karatistů z Shotokan Karatedo Slaný, kteří se právě vrátili z již zmiňovaného soustředění. Byli mezi nimi i prcci ve věku 5 let. Akce pro veřejnost končila podle plánu v 18:00.
Pak následovala likvidace škrobu, rozebírání pódia a úklid plochy před školou. Při odvážení škrobu nás oslovili jedni účastníci akce, jestli by si mohli odvézt něco domů v igelitkách. Samozřejmě jsme jim je s nadšením naplnili. A tak se nám druhý den na emailu objevily fotky z řádění na škrobu v domácích podmínkáchLaughing. Největší makáč Vláďa asistoval spolu s dalšími při likvidaci škrobu a tak se vše podařilo stihnout rychleji, než bylo plánováno v časovém harmonogramu. Když jsem viděl tu spoušť modré hmoty na ploše před školou, uvědomil jsem si , jak je skvělé mít ve Slaném tak primové hasiče z Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje. Díky jejich stříkačkám jsem si nejen zastříkal, ale podařilo se plochu před školou dokonale vyčistit. Ve 21:00 jsem pouze nahlásil splnění všech úklidových úkolů řediteli školy, a frčel jsem, s pocitem skvělé akce, odbarvovat své všude modré tělo. Byl to prima den.                 

Napsal stále ještě bledě modrý Krtek.

Naše velké poděkování patří firmám a organizacím:

 • ČESKÁ TELEVIZE - pořad Zázraky přírody - za to , že nám umožnili tento "pokus snů" uskutečnit
 • SRPŠ při Gymnáziu V.B.T. ve Slaném - za podporu při odfinancování akce
 • ZAPA beton a.s. - betonárna Slaný - za neuvěřitelnou trpělivost a ochotu při realizaci pokusu
 • AMYLON a.s. - dodávka škrobu - za dodávku skvělé suroviny v takovém množství a za takovou cenu
 • SERVIS JEŘÁBŮ a.s. - za zapůjčení jeřábu na manipulaci s tímto množstvím škrobu
 • AROCO s.r.o. - dodávka barvy - za skvěle zvolenou barvu a přesné určení množství
 • MĚSTSKÝ ÚŘAD Slaný - za vyřízení povolení pro zábor pozemku pro natáčení
 • MĚSTSKÁ POLICIE Slaný - za skvělé zajištění parkovacích míst pro vozy štábu ČT
 • HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR STŘEDOČESKÉHO KRAJE Slaný - za úklid plochy po akci, a já osobně za možnost si zastříkat
 • Výpočet poměru vody
  Výpočet poměru vody - že by zde byl počátek záhady ?


  Technika v akci
  Technika v akci.


  Na střeše je vše hned vidět
  Na střeše je vše hned vidět.


  Kdo bude nejvíc modrý ?
  Kdo bude nejvíc modrý ?


  Kontrola rozmíchání barvy.
  Kontrola rozmíchání barvy.


  Pokyny režiséra.
  Pokyny režiséra.


  Dalších 500 kg.
  Dalších 500 kg.


  Kontrola před vypouštěním.
  Kontrola před vypouštěním.


  Skoro naplněno.
  Skoro naplněno.


  Dohled moderátora pokusu.
  Dohled moderátora pokusu.


  První "delfín".
  První "delfín".


  Zahušťování.
  První panické zahušťování.


  Druhý
  Druhý "delfín".


  Zahušťování.
  A druhé zahušťování.


  Natáčení.
  Natáčení.


  Jak to dopadlo ?
  Jak to dopadlo ? Dá se to zvládnout ? Koukejte na Zázraky přírody.


  Stížnost, nebo pochvala Laborek ?
  Stížnost, nebo pochvala Laborek ?


  Akce pro veřejnost.
  Akce pro veřejnost - natáčení doplňkových záběrů.


  Akce pro veřejnost.
  Akce pro veřejnost.


  Matěj plave.
  Matěj plave !


  Laborky na bobech.
  Laborky na bobech.


  Zuzka v pasti.
  Zuzka v pasti.


  Odvážná profesorka.
  Odvážná profesorka školy.


  Na lyžích.
  A další profesorka - tentokrát na lyžích.


  A do třetice ještě jedna.
  A do třetice ještě jedna profesorka gymnázia.


  Karatista v bažině.
  Karatista lapen v bažině.


  Likvidace
  Likvidace v plném proudu.


  Likvidace šla pomalu.
  Likvidace šla pomalu.


  Plocha před ukončením akce.
  Plocha před ukončením akce.


  Prochi lehce namočen
  Prochi lehce namočen od hasičů.


  Vláďa zmožen úklidem.
  Vláďa zmožen úklidem.


  Po ukončení akce.
  Plocha po ukončení akce.


  Domácí opakování.
  Domácí opakování.

  O tom, kdy se bude tento díl Zázraků přírody vysílat, se dočtete na našem webu.
  Laborky si pořizovaly videozáznam, bude zanedlouho k dispozici.
  Joomla templates by a4joomla