plexi blesk plexiblesk
Dnešní výpravy na "Plexiblesky" se za Laborky zúčastnila Zuzka, Matěj a Krtek. Ještě s námi měl razit jeden člen Laborek, nechtěl ale asi slyšet mé řeči, když jsem tvrdil něco o tom, že ani 10.000 snímků/sek (fps) nemůže zrod blesku v plexiskle zachytit. O tom ale později.

Navíc jsme očekávali s napětím pána s vysokorychlostní kamerou. Šlo o opakování neúspěšné prosincové výpravy. V prosinci na nás vyšel pátek po vytíženém pracovním týdnu, a tak bohužel selhalo zařízení a vše se posunulo až na leden letošního roku. Bylo to ale nakonec i lepší, v lednu bývá větší klid.
Chlapi v tunelu už na nás netrpělivě čekali. Mašinka se rozjela na první pokus, a tak se nám začaly "Plexiblesky" sypat jeden za druhým. Matěj se Zuzkou do toho třískali jak o život. Při každém pokusu se prováděl záznam vysokorychlostní kamerou. Začalo se s 2.000 fps. Výsledek byl dle mého očekávání: nic, nic, záblesk, hotovo ... Bylo nutno zvýšit snímkovou frekvenci. Nebudu zde ale plýtvat místem, mohl bych takto popisovat postupně každé navýšení snímkové frekvence. Postupně jsme šli na 6.000 fps, 12.000 fps, 30.000 fps, 60.000 fps, pokus byl dokonce se 100.000 fps. Výsledek byl zase dle mého očekávání: nic, nic, záblesk, hotovo. I to je ale výsledek. Je zřejmé, že ani 100.000 fps není dostačující k zachycení vývoje stopy blesku v tomto plexiskle. Díky všem za spolupráci. Video z této série je ke stažení ZDE.
PS: Jinak tajně toužíme po vysokorychlostní kameře. Tak kdyby se našel nějaký dobrodinec - sponzor, natočíme mu pak třeba i jeho skoky do bazénu :-).

Joomla templates by a4joomla